Oktay Candemir Yazdı : Trafo

Yerel seçimler özellikle Belediye Başkanlığı odaklı olduğu için diğer faktörleri gözden kaçırıyoruz. Çünkü gürültüyü siyasi partiler ve onların belirlediği Belediye Başkan adayları çıkarıyor. Giydirilmiş minibüslerle sokaklarda çalınan müzikler, sokakları paralel olarak dolduran parti bayraklarından ötürü kargalar bile buna isyan etmişken, bilboardlar onlarla dolmuşken  bizim muhtar adayları ne yapsın, onlara da afiş asmak, propaganda yapmak için mahalledeki elektrik trafoları kalıyor. Muhtarların kendilerini tanıtabildikleri beleş bilboard görevini en iyi şekilde ifa ediyorlar.

Trafo  deyip geçmeyin. Elektriklerin kesildiği 2014 seçimlerinnde birçok yerde seçim sonuçları değişti. Enerji Bakanı Taner Yıldız, trafoya kedi girdiğini söylemişti. Son Kedi kalmayana kadar mücadelemiz sürecek demişti. Seçimlerin Mart ayının son gününde yapılması münasebetiyle akla yatkın bir açıklama olmuştu!

Eskiden sadece ikametgâh belgesi ya da nüfus kayıt örneği aldığımız muhtarların yetkisi sınırlıydı. Ancak son yıllarda Muhtarlık kurumu oldukça önem kazanmaya başladı... E devletten istediğimiz evrağı alabildiğimiz bu çağda muhtarlığın neden bu kadar önem kazandığını henüz bilmiyoruz.

Haberiniz var mı bilmiyorum ama Türkiye'de muhtarlık artık akademik bir ünvan. Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi bünyesinde bulunan ‘Muhtar Akademisi’ il mezunlarını 2016 yılında verdi.  Eğitim sertifikalarını dönemin  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın elinden alan muhtarlar, kep bile attılar.Eğitim sertifikasında “Gaziantep Baş Muhtarı” yazan Belediye Başkanı Fatma Şahin'de kep fırlatanlar arasındaydı.

Bakın Türkiye'de yerel seçim günü çıkan kavgaların yüzde 90'ı muhtarlık içindir. Oy kullanmaya gittiğimiz okulun etrafında kümelenen muhtar adayı yandaşları ortalığı Esenler Otogarına çevirdiler. Mevzubahis seçim yasakları olmazsa;  'Gel abi gel, oyunu buna ver, sen de kazan bizde kazanalım' diye bağıracaklar.

Her ne kadar münferit bazı hadiseler olsa bile muhtarlık seçimleri büyük bir olgunluk ve sağduyu içinde geçmiştir!

Muhtarlık kurumu demokrasinin temel direğidir ve muhtarlık seçimleri demokrasimizin ne kadar olgunlaştığının da açık bir göstergesidir!

Muhtarlar devletin milli  refleksidir!

Doğu Perinçek'in Vatan Partisinin,  Türkiye genelinde 4 muhtarlık kazanması emperyalist ABD'yi ve siyonist İsrail'i rahatsız ettiğine göre konuyu ciddiye almakta yarar var.

Muhtarlık kurumunu da bozdular, eskiden çok önemli bir ünvandı oysa. Muhtar halka dokunan en küçük mülki amirdi. Bazen İmamlar köyde muhtarın önüne geçmeye çalışsa da halk iradesine sahip çıkar, muhtarı İmam'a yedirmezdi.

Muhtar dediğimiz zaman aklımıza kötülük imgesi olarak sadece 'Reha Muhtar' geliyordu. Yeşilçam filmlerinde Muhtarlar hep kötü insanlar olarak anlatılıyordu ama olsun, yine de biz muhtarlarımızı seviyorduk.

Sakın kimse 'Muhtarlık' seçimlerini küçümsediğimi düşünmesin, muhtarlık önemli ve saygın bir kurumdur. Ancak son dönemlerde muhtarlık kurumunun iktidarın arka bahçesine dönüştürüldüğüne dair bir itirazımızın olduğu doğrudur. Eğer hala bir mefküremiz varsa, tabiki Muhtarlık seçimlerine yönelik tenkitlerimizi ve önerilerimizi dile getireceğiz.

Muhtar adaylarımız seçim vaatlerinde Haydar Baş ve Cem Uzan'a bile taş çıkartacak vaatlerde bulundu.

"Oyunuzu bana verin, gerisini koyverin!"

"Boyasız ev kalmayacak"

"Elektrik sorunun ben çözeceğim"

"Olursa olur suyu Olmazsa bulgur suyu"

"Yol, su, otopark mahallemize kentpark"

"Sizin muhürünüz oy, bizim mühürümüz çözüm getirecek"

"Mahalle sadece bir mekandır, önemli olan zekandır"

"Gaz, fren, şanzıman mahallenin hali duman, tek çözüm Eşref Duman"

"Tek rakibim Türk Hava Yolları"

"Bu oyunu birlikte bozacağız"... 

Hangi oyunu? Hangi oyun olduğunu bilsek yardımcı olacağız da, devlet sırrı gibi gizli tutuluyor.

Trafoların üzerine asılmış afişlerde  80'li yılların albüm kapaklarında boynunda havlu ile duştan çıkmış halde poz veren arabesk sanatçılar gibi poz veren muhtar adayı bile gördük.

Tüm bu karmaşa içinde oyumu kullanmaya gittim okulun çevresinde muhtar adaylarının isimleri dağıtılıyordu. Bunlara uzun uzun baktıktan sonra oyumu kime vereceğime oracıkta karar verdim.

En temiz ve organik siyaseti muhtar adayları yaptı. El kadar mahalleyi yönetmek için elini taşın altına koyan iyi niyetli muhtar adaylarımızı saygıyla selamlıyorum.

Muhtar fıkrası ile bitirelim: 

Muhtar köye gelen AKP Van Milletvekili  Kayhan Türkmenoğlu'na:İki problemimiz var, demiş. Biri, sağlık ocağımızda doktor yok. Türkmenoğlu, telefonunu çıkarmış birisiyle konuşmuş. Doktor yarın geliyor, demiş.

İkincisi nedir?

Muhtar:

Bi de... Köyümüzde hiçbir cep telefonu çekmiyor.

NOT: O değil de Van Büyükşehir Bağımsız Belediye Başkan adayı İdris Ahi, içinde HÜDA-PAR'ın da bulunduğu 17 partiden daha fazla oy aldı ya en çok ta buna sevindim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oktay Candemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.