Fetullah Saçak Yazdı: Kürt Kadınının Kültürel Gücü

Kürt kadını, özelde Ortadoğu genelde ise dünyada gelişen ve özgürlük isteyen tüm kadın hareketlerine omuz vererek öncü konumda sembol haline gelmiş durumdadır.

Kürt kadınının bu öncü rolündeki devrimsel yürüyüşü sembolize olmuş bir anda veya kısa bir zaman diliminde oluşmuş bir durum değildir.

Tarım devrimi olan neolitik çağa dayanmaktadır, tarım devrimi insanlık tarihinde ilk devrimdir. İnsanlığı toplumsal yerleşik düzene kavuşturarak komünal bir yaşam biçimini kurmuştur.

Kadın bu yaşamı kurarken ağır bedeller ödeyerek binlerce yıllara dayanan bir zaman diliminde açığa çıkan sonuç itibariyle neolitik devrim gerçekleştirilmiştir. Bu devrim günümüzde toplumsal yaşam ayaklarını oluşturulan temel kavramların da yaratıcısıdır.  Örneğin tıp alanında buluşların ilk deneyi çoğu zaman kadınların yaşamlarına mal olabiliyordu. Tüm ilkleri büyük emekle ve büyük bedellerle inşa etmişlerdir. Felsefe yaptıkları için yani düşündükleri için çarmıha gerilmişler, cayır cayır yakılmışlar, ya da zindanlarda çürütmüşlerdir.

İlk mitoloji, ilk felsefe, ilk bilim ve ilk din temelini atan kadın zekasıdır. Kadın zekası duygusal bir zekadır, duygusal zeka analitik zekaya göre daha yaşamsaldır.  Analitik zeka duygudan yoksun olduğu için duygunun yerine güdü devreye girer. Güdülerle pratik zeka koordineli işlev gördüğü için hep yıkıma dayalı sonuçlar doğurmuştur. Duygusal zeka pratik zekanın tam tersi bir görev ve işlevi icra eder.

Çünkü kadın, zeka ve duygularını bir bütünsellik içinde işlevini devam ettirir. Bunun sonucunda  vicdan dediğimiz ilk toplumsallığı kuran ve toplumun temel ilklerini oluşturan olgudur. Bu olgu ışığında kadın toplumsal ahlakı oluşturarak binlerce yıl toplumları yönetmişlerdir.

Günümüzde de yürütülen arkeolojik kazılarda da gösteriyor ki ilk yerleşik yaşam(tarım) Toros Dağları ve Zagros Dağları’nın eteklerinde başlamıştır.

Kürtler, bu coğrafyanın ilk yerli halklarından biridir. Kürt kadının güçlü karakterleri ilk yaşamı kuran kültürden geliyor.

Bu nedenledir ki günümüzde de o güçlü karakter nerede olursa olsun veya hangi devlete, hangi toplumlarda olursa olsunlar toplumsal alanda her zaman rollerini insanlık adına ön saflarda o insani sorumlulukla görevlerini icra ederler. Bu da kadınların yaşamın öncüsü olduğu bir kanıtı gibidir.

Kürt kadını, yaşamı yaşanılabilir hale getirme görevi icra ederken bu görevini sanatsal bir bakışla yerine getirir.

Kürt kadınının sanat alanındaki yeteneklerini günlük yaşamında birçok imgelere motiflere tercümanlık ettiğini görebiliriz. Kürt kadını günlük yaşamında sözleriyle yaşantısıyla kültürüyle birçok sanatsal zenginliğine imza atmıştır. Bunu çocuğunu büyütürken söylediği ninni de sevdiklerini yitirdiğinde yaktığı ağıtta görmek mümkündür. Ayrılığı özlemi, acıyı, sevinci, sevgiyi, öfkeyi söylediği şarkılarla ve ortaya koyduğu her eserlerde görmek mümkündür.

Tarihsel olarak tarihin tozlu sayfaların ismini yazdıran büyük Kürt kadınları örnek vermek gerekirse örnek olarak Gutilerin prensesi Nefertiti Mısır'a gelin gider Mısır'ın tarihinde ilk kadın firavun ünvanını elde ederek Mısır tarihine damgasını vurur. Fata Reş (Kara Fatma) Osmanlı'nın yanında Ruslara karşı büyük bir savaş yürüterek bu mücadeleye büyük bir katkıda bulunmuş, büyük bir komutan ve liderdi.

Zarife Xanım eşi Alişêr ile birlikte Koçgiri isyanının önder rolünü üstlenmiştir ayrıca ilk heval kelimesini eşine kullanan kişidir.

Leyla Kasım, Irak faşist Baas rejimi tarafından yurtseverliğinden dolayı idam edilerek katledilmiştir. Sakine Cansız, Leyla ve Figen Paris'te insani değerleri savundukları için uluslararası güçler tarafından katledildiler.  

Kürt kadın tarihinde baş eğmeyen on binlerce örnek verebiliriz. Bunlardan biri de Benazir Butto, Butto  bir Kürt annenin kızıdır eski Pakistan başbakanı olan Benazr Butto suikastla katledilmiştir.

En son vereceğimiz örnek mülteci olarak Hollanda’ya giden ve orada Adalet ve Güvenlik Bakanı olan Dilan Yeşilgöz kendi hayatında çok önemli bir başarı ve zirve yakalamıştır.

Yukarıda belirttiğimiz tarihsel şahsiyetler kadim Kürt kültürünün yarattığı şahsiyetlerdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fetullah Saçak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.