Gönül Uzunay Yazdı: Korbe Çavê Îxanetê

İnsanlık tarihinin en eski hikâyelerinden birisi: Habil ve Kabil’in öyküsüdür. Dini anlatılarda kendine yer bulan bu öykü insanlığın yeryüzündeki varoluşundaki ilk cinayet kurgusunu içerir. Bu cinayet bir kardeş katlidir. Kutsal emire ve vahiye karşı çıkmanında ilklerindendir. Bu saldırganlık, insani değerlere ihanettin de ilkidir.
 
Bu cinayetin sembolik anlamı ve işlevleri değişik şekillerde ele alınmıştır.
 
İslami düşünür Ali Şeriati ise, olayı tarih felsefesi açısından inceler ve “çelişkinin başlangıcı” olarak nitelendirir. Onun yorumuna göre, tarih felsefesinin odaklandığı dinamik, iki düşman ve çelişik unsur arasında süre giden diyalektik çelişkidir. Ona göre Habil ve Kabil hikâyesindeki çelişki “çiftçilik düzeninin, tekelci ya da bireysel mülkiyetin temsilcisi” olan Kabil ile “avcılık çağının ve mülkiyet öncesi ortaklık döneminin temsilcisi” Habil arasındadır. Bu olayla birlikte ortak mülkiyet, genel paylaşım dönemi, kardeşlik, gerçek iman ruhu, gönül temizliği ve vicdan gibi şeyler;  özel mülkiyet düzeninin, dini aldatmacanın ve başkasının hakkına tecavüz etmenin gerçekleşmesiyle ortadan kalkar.  Bu olayla ilkel komün dönemi sona erer, avlanma yoluyla üretim şeklindeki eşitlik ve kardeşlik düzeni son bulur, ilkel sınıflı toplumdaki efendi-köle ilişkisi ortaya çıkar.

Saldırganlık dürtüsünü işlevlerine ve temel özelliklerine göre tanımlarsak birden fazla saldırganlık olduğunu söyleyebiliriz.  Yaşama tutunucu, yaşam alanı açıcı saldırganlık; keşfedici saldırganlık; nefsi müdafaa olarak saldırganlık, sadistik saldırganlık ve faşizan saldırganlık.
 

Hasetin, narsizme ,narsizmin ,faşizme dönüştüğü günümüzde resmi dini İslamiyet olan çoğu ülkelerde ,insani ve dini değerlerin ayaklar altına alındığı faşizan saldırganlıkla efendi _köle anlayışıyla kimlikler yok sayılıyor, insanlar öldürülüyor, yerinden yurdundan ediliyor, aç bırakılıyor, her türlü kimlik ve insani değerleri istismara uğruyor.

Yerin sahibi yurtsuz bırakılırken , öldürülürken, aç bırakılırken aynı zamanda terörist ilan edilebiliyor. Bununla birlikte yurdundan sürgün edilenler yinede faşizan saldırganlığın hedefinde olmaktan kurtulmuyor. Onca zulmü görene bir tek nefsi müdafaa kalıyor oda çok görülüyor.

Bundan 10 yıl önce 9 Ocak 2023 te Fransa'nın başkenti Paris'te üç siyasetçi Kürt kadını hedef alınarak öldürüldüler. Temel amaç elbetteki yıllarca kendi ana yurdunda kimlikleri, dili, kültürü, temel hak ve özgürlükleri için mücadelede eden bir halkın öncülerini bu şekilde katledip gözdağı vermek, mücadeleyi sekteye uğratmaktı. Habil ve Kabilden bugüne hasetin ,narsizmin, faşizmin her yere yayılması, özelde Kürtlerin ise ana yurdunda gelen misafir kavimlere kucak açması, yer edindirmesi, kurtuluş savaşlarında omuz omuza savaş vermesi yine de hasedin, faşizmin önüne engel koyamadı. Kürtler ise hiçbir zaman efendi (zalim) olmaya yeltenmedi, fakat köle olmayı da asla kabul etmedi.

Bununla sayısız binlerce örneği olmakla birlikte, sanki aynı talihi yaşayacağını bilip hissedip 2010 da aynı şekilde Paris'te öldürülen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'i bir şarkısının dizelerinde anlatmış olan ve ihanet üzerine yakılan dizelerin sahibi Kürt sanatçı Mir Perwerle birlikte, Kürt siyasetçi Emine Kaya ve Kürt yurtseveri Apdurrahman Kızıl'da aynı şekilde aynı amaçla ve aynı şehir olan Paris'te bir yıl önce 23 Aralık 2022 de Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezine yönelik saldırıda yaşamını yitirdi. Tabi tetikçi daha öncekiler gibi çok iyi kılıfına uydurulmuş ,kamufule edilmiş üstüne psikolojik hasta diye raporlaştırılmıştı.Tamda oyunda oynayacak profesyonel oyuncu bulunmuştu.

Hasede bulaşan Kabilin, Habile yaptığını, yeryüzündeki tanrılarını memnun etmek için ihanetçiler, kardeş katline bulananlar, işbirlikçiler ve mülkün sahibini sürgüne mecbur edenler tek bir elle yapıyorlar... Oysaki Yaradan ömür boyu utancından ve vicdan azabıyla yaşasın diye Kabilin alnına bir nişane bırakmıştı. Kabil yaşadığı müddetçe vicdan azabı çekecek, yaşamı boyunca yaptığının lekesini alnında taşıyacaktı. Hatta bu suçluluk onun yaşamıyla sınırlı kalmayacak onun soyuna da sirayet edecekti.

İhanete bulanan herkeste halk nezdinde, din nezdinde,toplum nezdinde bu şekildedir. Zulümü görmezden gelip güçlünün yanında duran, onuru çıkara satan, görüp susan, maddiyati maneviyatın üstünde tutan, aman bana birşey olmasın diyen, Kürdün haklı , kardeşlik, toplumsal ve onurlu barış mücadelesini kirli ağızlarına alan,Kürdün dişiyle tırnağıyla, emeğiyle kazandığı kazanımlara göz diken kim varsa bu katliamların vebali üstünedir.


 Oysaki Mir evin tek erkek çocuğuydu,altı kız kardeşin göz nuru, gözü yolunda bekleyen Roni'nin babasıydı ve halkının acısını o güzel sesiyle mısralara döken Kürt sanatçısıydı. Kıydılar ,görmek istemeyenler ise yine sustular.


  Zulüme karşı susmakta ihanet değilmi? Susmak, insani değerlere ihanettir. Görmemek ,dini değerlere ihanettir. Duymamak, toplumsal değerlere ihanettir .Ve bunlar Ali Şeriatı'nın dediği gibi "Çelişkinin başlangıcı" değilmidir?


  Üç maymunu oynamak Kabile yol gösteren karga misali ,yol göstermektir, ölümün zulmün üstünü örtmektir, katile yol göstermektir.
 
İhanetin her türlüsünün gözü kör olsun .
Mir Perwer'in mısralarında kendi ana dilinde söylediği gibi :
"Kor be çavê îxanetê
Xistin kemîna neyaran
Ne dîn heye ne îman
Ji me girtin canê cîwan."
 
 İkinci Paris katliamının yıldönümünde öldürülenlerin mücadele ve anılarına saygıyla ve ihanetin her türlüsüne karşı mücadeleye olan inançla...
 
 
Hepsine Saygı ve Minnetle...
 
Gönül Uzunay

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gönül Uzunay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.

01

Yusuf Darak - Emeğine yüreğine sağlık Gönül başkan başarılar diliyorum ✌️

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 08:58