Kürt İllerinde Seçim Anketi: İşte HDP ve AKP'nin Oy Oranları

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin Mart ayında yaptığı seçim anketinde, HDP oylarını bir önceki seçime göre yükseltirken, AKP’nin oyu yüzde 17’ye kadar düştü. Yoksul ve gençlerin tercihi HDP olarak kaydedilen araştırmada, Erdoğan’ın oy oranı yüzde 19’da kaldı.

Mezopotamyaajansı2nın haberine göre, Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 16 Kürt ilinde seçmen nabzını tutan “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Seçmen Eğilimi ve Gündem Saha Araştırma Raporu”nu açıkladı. Kendi öz kaynaklarıyla araştırma yapan şirket, 4-8 Mart 2022 tarihleri arasında TÜİK 2020 verlerini kullandı. Araştırma için yüzde 3 hata payı ön gören şirket, tesadüf yöntemle bin 505 hanede yüz yüze görüşmeler yaptı. Çalışmaya katılanların yüzde 52,7'si, yüzde 47,3'ü ise kadınlardan oluştu. Araştırmada seçmenlerin ittifak politikalarına yaklaşımı, 6 “muhalefet” partisinin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi”ni, Türkiyenin temel sorunlarına ve çözüm önerileri ile Kürt sorunun ülkedeki sorunlara etkisi ölçüldü.

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU EKONOMİ VE KÜRT SORUNU

Araştırmaya katılanların yüzde 76,3’ü Türkiye’nin öncelikli birinci temel sorunun “Ekonomik Kriz/İşsizlik” olarak tarif ederken, ikinci temel sorunun ise yüzde 17,4 ile “Kürt Sorunu” olduğunu belirtti. “Araştırma grubuna Türkiye’nin kimi öncelikli sorunlarına Kürt sorununun etkisi” sorulduğunda ise, Ekenomik kriz ve işsizliğe yüzde 60,5, Demokrasi sorununa etkisi yüzde 64,7, Hukuk sisteminin mevcut durumuna etkisi yüzde 61,1, Cumhurbaşkanlığı sistemine yüzde 57, Çatışma ve şiddet ortamına etkisi yüzde 67,5 ve Dış politikaya etkisi yüzde 61,6 cevabı alındı.

ERKEN SEÇİM İSTEYENLER YÜZDE 64

Erken bir genel seçime gidilmesi gerektiğini düşünenlerin sayısı yüzde 64,9’u evet, yüzde 17,9’u hayır ve yüzde 17,3’ü kararsız olduğunu belirtti.

HDP’NİN KAPATILACAĞINI DÜŞÜNENLERİN ORANI YÜZDE 13

HDP’nin kapatılacağını düşünüyor musunuz? Sorusuna yüzde 13,7’si evet, yüzde 47,8’i hayır ve yüzde 38,5’i fikri olmadığını ifade etti.

CUMHUR İTTİFAKI DÜŞÜŞTE

Mevcut durumda var olan ittifaklara oy verir misiniz? Sorusuna ise geçen yıl aralık ayında Cumhur İttifakına oy veririm diyenlerin oranının düştüğü, Millet ittifakına oy veririm diyenlerin oranında artış olduğu kaydedildi. Buna göre, Cumhur ittifakına oy veririm diyenlerin oranı yüzde 15,1, kararsız olanlar yüzde 15,7, hayır hiçbirine vermem diyenlerin oranı yüzde 15,7, Millet ittifakına oy veririm diyenlerin oranı yüzde 16,1 ve oy verdiğim parti içinde olursa ancak oy veririm diyenlerin oranı yüzde 37,2 olarak kaydedildi. Aynı soruya kadın katılımcıların erkek katılımcılara oranla, ilk defa oy kullanacak kesimi içinde barındıran 18-24 yaş grubunun diğer yaş gruplarına oranla çok daha fazla “Mevcut ittifaklara hiçbir koşulda oy vermem” dediği tespit edildi.

6 PARTİNİN BİR ARAYA GELMESİNİ OLUMLAYANLAR YÜZDE 9

CHP’nin öncülüğünde 6 “muhalefet” partisinin bir araya gelmesini de değerlendiren katılımcıların yüzde 9,4’ü çok olumlu, yüzde 33,3’ü olumlu, yüzde 37,8’i kararsız, yüzde 15,6’i olumsuz ve yüzde 4’ü çok olumsuz buluyor. Yanıtlara göre toplamında yüzde 42,7’si olumlu değerlendirirken, yüzde 37,8’i ise kararsız olduğunu ve olumlu bulanların oranı yüzde 19,5’te kaldı.

PARLAMENTER SİSTEM SORUNLARI ÇÖZECEĞİNİ DÜŞÜNENLER YÜZDE 64

Millet İttifakı üyelerinin dile getirdiği “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi”nin Türkiye’nin sorunlarını çözebileceğini düşünenlerin sayısı yüzde 20,9’u evet, yüzde 32,9 hayır, yüzde 43,6’sı kısmen ve yüzde 2,6’sı fikir belirtmedi. Araştırma grubunun yüzde 32,9’u modelin sorunları çözeceğini düşünmezken, toplamında yüzde 64,’i sorunların çözülebileceğini ifade etti.

HDP’NİN İTİTFAKA KATILMAMASINDA KARARSIZLAR ÇOĞUNLUKTA

6 partinin buluşmasında HDP’nin yer almamasını da değerlendiren katılımcıların yüzde 12,4’ü çok olumsuz bulurken, yüzde 24,2’si olumsuz, yüzde 44,9’u kararsız, yüzde 12,4’ü olumlu ve yüzde 6,2’si çok olumlu buldu. Araştırma grubunun yüzde 36,6’sı ilgili buluşmaya HDP’nin katılmamış olmasını olumsuz bulurken, HDP’nin buluşmada yer almamış olmasını olumlu bulanların toplam oranı yüzde 18,6’da kaldı. Kalan yüzde 44,9’u ise kararsız olduğunu belirtti.

HDP’NİN OYU ARTTI, AKP ERİDİ

24 Haziran 2018’de gerçekleşen Genel Seçimlerde hangi partiye o verdiğini de beyan eden katılımcıların yüzde 0.4’ü Hizbullah bakiyesi altında kurulan Hür Dava Partisi’ne, yüzde 1’i Saadet Partisine, yüzde 2,3’ü İYİParti, yüzde 2,7’si MHP, yüzde 7.5’i CHP, yüzde 15,1’i oy kullanmadığını, yüzde 26.2’si AKP ve yüzde 44,9’u HDP’ye verdiğini kaydetti.

Bu Pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy vereceğini de açıklayan katılımcıların yüzde 0,3’ü Hür Dava Partisi, yüzde 1,2 Saadet Partisi, Yüzde 1.5’i Gelecek Partisi, Yüzde 1,9’u MHP, yüzde 3 İYİ Parti, yüzde 3,3 Deva Partisi, yüzde 8 oy kullanmayacağını, yüzde 8,2 kararsız, yüzde 9,6 CHP, yüzde 17,5 AKP ve yüzde 45,6’sı HDP, dedi. Bu Pazar seçim olsa 18-24 yaş grnubunun yüzde 14,3’ü kararsız, yüzde 12’si oy kullamayacağını, yüzde 37,7’si HDP, yüzde 15,6’sı CHP, yüzde 14,6’sı AKP’yi tercih edeceğini belirtti.

YOKSULLARIN TERCİHİ HDP

Yine hane aylık geliri arttıkça AKP’ye, azaldıkça HDP’ye oy vereceğini belirtenlerin oranı düzenli şekilde arttı.

HDP KİMİ İŞARET EDERSE…

HDP kapatılırsa hangi partiye oy vereceksiniz diyenlerin oranı ise yüzde 4,1’i başka partiye, yüzde 8,7’si kararsız, yüzde 9’u başka bir partiye kesinlikle vermeyeceğini, yüzde 78,2’si ise HDP’nin kuracağı partiye veya adres olarak göstereceği partiye oy vereceğini kaydetti.

ERDOĞAN’IN OYU YÜZDE 19

Bu Pazar bir cumhurbaşkanlığı seçimi olsa, ikili adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy verirsiniz sorusuna AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan yüzde 19, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 27, Ekrem İmamoğlu yüzde 43 ve Mansur Yavaş yüzde 31 seviyesinde tespit edildi.

Kaynak:MA

26 Mar 2022 - 18:56 Diyarbakir- Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.