Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirime giderek yüzde 15''ten yüzde 14'e düşürdü

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizine ilişkin yılın son kararını açıkladı. Politika faizi yüzde 15'ten yüzde 14'e indirildi.

Merkez Bankası'nın karar metnindeki, enflasyondaki yükselişin geçici olduğu analizi ve yüzde 5'lik enflasyon hedefinde kararlı olunduğu vurgusu, orta vadede hayali bir beklenti olarak değerlendiriliyor.

Merkez Bankası faiz indirimi sürecine eylül ayında başlamış, politika faizini yüzde 19'dan yüzde 18'e çekmişti. Ekim ve kasımdaki 3 puanlık indirimin ardından ise faiz yüzde 15 olarak belirlenmişt. TÜİK'in açıkladığı resmi enflasyon rakamıysa yüzde 21.


PİYASADAKİ BEKLENTİ
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu, politika faizinin 100 baz puan (1 puan) indirilerek yüzde 14'e çekileceğini tahmin ediyordu. Merkez Bankası, kasım ayındaki PPK toplantısında politika faizini 100 baz puan azaltarak yüzde 16'dan yüzde 15'e çekmişti.
Reuters'ın 13 kurumla yaptığı ankete göre de ekonomistler 1 puanlık indirim tahmininde bulunmuştu.

TOPLANTININ KARAR METNİ
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun karar metni şöyle:

Salgında yeni varyantlar nedeniyle kapanma tedbirlerinin ve seyahat kısıtlamalarının yeniden başlaması, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizlikleri artırmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.


CARİ DENGE VURGUSU
Milli gelir verileri ve öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. İhracattaki artış eğiliminin güçlenmesiyle cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vermesi öngörülmektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmekte, bu bağlamda ticari ve bireysel krediler yakından takip edilmektedir.

YİNE NET TANIMI YAPILMAYAN ARİZİ FAKTÖRLERE İŞARET EDİLDİ
Enflasyonda kasım ayında gözlenen yükselişte; döviz kuru gelişmeleri, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir. Alınmış olan kararların birikimli etkileri 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir.  

ENFLASYONDA YÜZDE 5 HEDEFİ
TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

FED 3 FAİZ ARTIRIMI SİNYALİ VERDİ
Merkez Bankası faiz indirimine giderken, dünkü toplantısında faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakan ABD Merkez Bankası (Fed), önümüzdeki yıl içinse 3 faiz artırımına işaret etmişti.

16 Ara 2021 - 14:14 Ankara/ Elmadağ- Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.