SES’ten Süresiz Grev Uyarısı: Talepler Karşılansın

İSTANBUL- SES Şişli Eş Başkanı Abuzer Aslan, sağlık çalışanlarının koşullarının düzeltilmesi ve ek ödeme adaletsizliğinin giderilmesi taleplerinin karşılanmaması halinde süresiz greve gidecekleri uyarısında bulundu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), emekçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi ve Sağlık Bakanlığı'nın ek ödemede adaletsizliğini protesto etmek amacıyla birçok kentte bir günlük iş bıraktı. SES üyeleri, aynı zamanda çeşitli tarihlerde aynı taleplerle hastane önlerinde protesto eylemleri gerçekleştirdi.

SAĞLIKÇILAR KÖLE OLARAK GÖRÜLÜYOR

SES’in bir süredir gerçekleştirdiği eylemler, talepleri ve iktidarın sağlık politikalarını, SES Şişli Eş Başkanı Abuzer Aslan değerlendirdi. Aslan, AKP’nin iktidarı boyunca sağlık alanlarını seri üretim fabrikasına çevirdiğini söyleyerek, iktidarın hastaları müşteri, sağlıkçıları ise birer ücretli köle olarak gördüğünü ifade etti. Aile hekimliklerinin ticarethane olmadığını vurgulayan Aslan, “Aile hekimliğinde puanlama sistemi yanlıştır. Sağlık emekçileri olarak, sahte duruşu kabullenmedik, kabullenmeyi de doğru bulmuyoruz. Bir performans sistemi getirdiler. Performans sistemi nedir? 1856’da İngiltere’de parça başı çalışan işçilerin, Türkiye’de 2001 ile 2021 yılları arasında uygulanan sisteme benzetiyorum. O yüzden performans sistemine parça başı sağlık hizmeti diyorum. Birim başı performans getirerek, bu sistemle sağlıkçıları köle olarak çalıştırmaya başladılar” diye belirtti.

HEKİMLER İSTİFA EDİYOR

Bu koşullardan dolayı binlerce hekim ve sağlık çalışanının istifa ettiğini dile getiren Aslan, sağlık çalışanlarının bu şartlardan dolayı çalışamaz hale geldiğine işaret etti. Sağlık Bakanı’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı ve “müjde” olarak duyurduğu zam açıklamalarına tepki gösteren Aslan, “Sağlık Bakanı zamları ayak üstü yapıyor. Kesinlikle bir zam falan yok. Sabit ek ödememiz döner sermayeden karşılanıyordu. Onun genel bütçeden yansıtılacağı söylenilmişti. Biz bunu olumlu bulduk. Bizim almış olduğumuz ücretimizin emekliliğimize yansıtılmasını memnuniyetle karşıladık. Ama sonra anladık ki, bunun içinde başka oyunlar var” dedi.

İKTİDARIN ‘ZAM’ HAMLESİ

Aslan, çakanın zamların tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak yönündeki açıklamasının aksine zamların sadece hekimler ve pratisyenleri kapsadığını dile getirdi. İktidarın bu “hamle” ile algı yaratmak istediğine dikkat çeken Aslan, “Zam alanlar içerisinde asistan hekimler, aile hekimleri, üniversitelerde çalışan hekimler yok. Bizde buna karşı ses çıkardık. Bütün hekimlere ve sağlıkçılara uygulansın diye itirazlarımızı yaptık, grev yaptık, açıklamalar yaptık ve sesimiz duyurduk” diye konuştu.

SÜRESİZ GREV UYARISI

Aslan, talepleri doğrultusunda 22 Aralık’a kadar olumlu adımlar için süre verdiklerini belirterek, taleplerinin karşılanmaması halinde gerekirse süresiz greve de girebileceklerini uyarısında bulundu. Aslan, “Sağlık emekçileri bu haksızlığı kendisine reva görmüyor. Çünkü salgın sürecinde en zor süreci sağlıkçılar gördü. Bunları yaşarken sağlık emekçilerine bunları reva görmeleri kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

İKTİDARIN ALGI OPERASYONU

AKP’nin bir algı operasyonu yaparak sağlıkçıları ve halkı karşı karşıya getirmek istediğini söyleyen Aslan, “Sağlıkçılara ‘5 bin zam’ diyorlar. Bu söylemleri gerçekçi değildir. Biz bunu halka anlatamıyoruz. Çünkü iktidar bunu yaparak bizi halkla karşı karşıya getiriyor. Binlerce arkadaşımız hastanelerde şiddete maruz kalıyor. Kafalarında mermer taşı kırılıyor. Görev başında onlarca hekim arkadaşımız vefat etti. İktidar bizi böyle halkla karşı karşıya getiriyor. İktidarın bu söylemleri bize şiddet olarak geri dönüyor” şeklinde konuştu.

TÜİK NEREDEN ALIŞVERİŞ YAPIYOR?

Açıklanan enflasyon oranlarının doğru olmadığını ifade eden Aslan, gerçek enflasyonun marketten aldıkları eşyalar olduğunu sözlerine ekledi. Aslan, “TÜİK nerden alışveriş yapıyor bize söylesin bizden oradan alalım. Enflasyonu artan fiyatlar gösterir. Sağlık emekçilerine reva görülense, yüzde 21 bile değil. Yüzde 5’lik bir oran” dedi.

İNSANCA YAŞAYACAK BİR ÜCRET

Döner sermayenin tamamen kaldırılması gerektiğinin altını çizen Aslan, insanca yaşayabilecekleri bir ücret talep ettiklerini vurguladı. Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanca yaşam ne demektir? TÜİK’nin açıkladığı enflasyon rakamlarının üstünde bir ücrettir. Her seçim öncesinde verilen bu sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi. Bir an önce 3600 ek göstergenin kademeli olarak 7200 kadar verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu sözler seçim meydanlarında söylenecek sözler değildir.”

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI

Talepleri arasında koronavirüsün sağlıkçılar açısından meslek hastalığı kabul edilmesi ve sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması olduğunu kaydeden Aslan, “Yıpranma payımızda var. Her 5 yılda bir 1 yıl verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Çünkü biz bunu hak ettik. En çok yıpranan sağlık emekçileridir” diye belirtti.

MİTİNGE ÇAĞRI

Aslan, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) 19 Aralık’ta İstanbul Kartal Meydanı’nda yapacağı mitinge de çağrıda bulunarak, “Bütün halkımızı, sendikaları, işçileri, emekçileri, Kartal Meydan’ın da mitinge bekliyoruz” diye seslendi.

13 Ara 2021 - 11:09 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.