Seçim Komisyonu İlk Sonuçları Açıkladı; İşte İl İl Kazanan Parti ve Adaylar

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu erken genel seçimlere dair ilk sonuçları açıkladı. Buna göre Irak genelinde Sadr Hareketi, Kürdistan Bölgesi ve Kürdistani bölgelerde ise KDP seçimleri önde bitirdi.

Irak ve Kürdistan Bölgesi genelinde dün Irak Parlamentosu için gerçekleştirilen erken seçimlerin ardından sandıklar açıldı. 24 milyondan fazla seçmenin bulunduğu Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde 83 seçim bölgesinin tamamında 9 milyondan fazla kişi oy kullandı. Seçimlerde her bölgeden 1 kota kadınlar için belirlendi.

Rûdaw'ın haberine göre, Irak Yüksek Seçim Komiserliği, seçimlere katılım oranını yüzde 41 olarak açıkladı.

Seçim Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Kürdistan Bölgesi’ndeki şehirler ve Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde Kürt partilerin kazandıkları sandalye sayısı ve adaylar şöyle:

4 bölgeye ayrılan Erbil’de Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 11, Yeni Nesil Hareketi (Newey Nwe) 3 ve Kürdistan Yurstseverler Birliği ise 1 sandalye kazandı.

Erbil 1’inci Bölge

Nehro Mahmut (KDP)

Sipan Aziz (KDP)

Muhammed Sıddık (KDP)

Cuwan Abdullah (KDP)

2’inci Bölge

Wezire Ahmed (Yeni Nesil)

Hızır Ali Mantık (KDP)

Amanj Mahmut Herki (KDP)

Kardo Ömer (KYB)

3’üncü Bölge

Rebwar Hadi (KDP)

Viyan Abdulaziz (Yeni Nesil)

Leyla Ekrem Said (KDP)

4’üncü Bölge

Muhammed İsmail (Yeni Nesil)

Mariwan Karani (KDP)

Sabah Subhi (KDP)

Nehle Kadır (KDP)

5 seçim bölgesine ayrılan Süleymaniye’de KYB-Goran’ın oluşturduğu Kürdistan İttifakı 8, Yeni Nesil 5, KDP 2, Yekgırtu 2 ve Adalet Toplumu da 1 sandalye aldı.

Süleymaniye 1’inci bölge

Rebwar Awrahman (Yeni Nesil)

Yadgar Mahmmud (KDP)

Dara Hama Ahmed (Yekgırtu)

Nermin Maruf (KYB)

2’inci Bölge

Bedriye İbrahim Reşid (Yeni Nesil)

Bıryar Reşid (KYB)

Aso Fereydun (KYB)

3’inci Bölge

Musenna Emin (Yekgırtu)

Çıro Hama Şerif (KYB)

Ariyan Aziz Ahmet (Yeni Nesil)

4’üncü Bölge

Sırwa Abdulwahid (Yeni Nesil)

Soran Ömer Said (Adalet Toplumu)

Garip Ahmet Mustafa (KYB)

Bedriye Hüseyin Aziz (KYB)

5’inci Bölge

Mowfak Hüseyin Kadır (Yeni Nesil)

Şıwan Muhammed Rostem (KDP)

Sırwa Muhammed Reşid (KYB)

Rizgar Myhammed Kerim (KYB)

3 bölgeye ayrılan Duhok’ta KDP 8, Yekgırtu 2 ve KYB 1 saldalye kazandı

Duhok 1’inci Bölge

Cemal Koçer (Yekgırtu)

Halit Selim (KDP)

Halil Gazi (KDP)

Evin Selim(KDP)

2’inci Bölge

Segvan Yusuf(KDP)

Ömer Koçer(Yekgırtu)

Zozan Ali(KDP)

3’üncü Bölge

Mewfek Şahab (KDP)

Çiyayi Teymur (KDP)

İman Abdulrezak(KYB)

Viyan Sabri (KDP)

3 bölgeye ayrılan Kerkük’te KYB 3, KDP 2, Yeni Nesil 1 vekil çıkarırken Türkmenler 2, Araplar da 4 sandalye kazandı

Kerkük 1’inci Bölge

Şahawan Abdullah (KDP)

Ümid Muhammet Ahmet (Yeni Nesil)

Dilan Gaffur(KYB)

Sabah Habib Kadir (KYB)

Garib Asker (Fetih Koalisyonu- Arap)

2’inci Bölge

Erşed Salihi (Irak Türkmen Cephesi)

Geylan Ali Kadir (KYB)

Necva Hamit Kakeyi (KDP)

Sosın Wahid (Türkmen)

Kerkük 3’üncü Bölgeden listenin ilk sırasındaki 3 Arap aday da seçimi kazandı

Toplam 8 bölgeye ayrılan ve parlamentoda 31 sandalye ile temsil edilen Musul’da KDP 9 vekil çıkarırken Kürdistan İttifakı da 2 sandalye kazandı. Musul’da Muhammed Helbusi’nin başını çektiği Takaddum da 8 sandalye elde etti.

Musul 1’inci Bölge

İhlas Dılemi (KDP)

Tome Lıhebi (KDP)

Ehlam İhsan (Kürdistan İttifakı)

2’inci Bölge

Kavin Sait Muhammet (KDP)

Şerif Süleyman Ali (KDP)

Şirvan Duberdani (KDP)

Ronze Ziyad (Kürdistan İttifakı)

3’üncü Bölge (Şengal)

Mehma Halil (KDP)

Viyan Dexil (KDP)

Macit Halef Şengali (KDP)

4’üncü Bölge

İbrahim Qebo (KDP)

Muhammed Ferman (Bağımsız)

Nayif Semmeri (Bağımsız)

Zulyha İlyas (Hasm Hareketi)

5’inci Bölge

Felah Lihebi (Takaddum)

Abdurrahman Mutleg (Eqdi Watani)

Mensur Cuburi (Eqdi Watani)

Ahmed Cuburi (Hasm Hareketi)

Rahime Cuburi (Cemahir)

6’ıncı Bölge

Sabit Muhammed (Hasm Hareketi)

Qetban Cemil (Takaddum)

Halid Sultan Haşim (Ulusal Proje)

Muhammed Nuri Ahmed (Azim)

Mehasin Dilli (Takaddum)

7’inci Bölge

Muzahim Kasım (Takaddum)

Munteha Abdurrahman (Tefih Koalisyonu)

Lokman Necim (Takaddum)

8’inci Bölge

Yusuf Sebawi (Takaddum)

Cemil Abd (Bağımsız)

Latif Mustafa (Takaddum)

Besme Muhammed (Takaddum)

Diyala

Diyala 4’üncü bölge olan Hanekin’de KYB’nin adayı Sozan Hüseyin Mansur milletvekili olmaya hak kazandı.

Toplamda KDP 32, KYB 15, Yeni Nesil 9, İslami Birlik 4, Adalet Toplumu 1 sandalye almayı garantiledi.(Rûdaw)

11 Eki 2021 - 21:12 Van- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.