‘Van’da Hastanelerde Birçok Bölümde Hiç Doktor Yok’

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Van’da hastanelerde bazı bölümlerin olmadığını, birçok bölümde de doktor bulunmadığını, bazı ilçelerde ise hiç hastane olmadığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, “Sorun sadece hekim ve uzman hekim nitel ve nicel yeterliliğinde değildir. Van’da neredeyse tüm sağlık emekçileri alanında kadro yetersizliği ve aşırı iş yükü sorunu mevcuttur. Öte yandan teknik donanım, tıbbi medikal ve diğer teçhizat ihtiyacı da yeterli düzeyde karşılanmamaktadır. Yurttaşlar randevu almakta güçlük çekmekte, Covid riskine rağmen tedavi ve randevu kuyruklarında saatlerce bekletilmekte ve tedbirsiz bir şekilde tutulmaktadır.  Birçok ilçede hastane binası Covid koşullarında sağlık hizmeti sunumuna uygun değildir” dedi.

‘SAĞLIK TEMEL BİR KAMUSAL HİZMET’

Işık önergede şunları dile getirdi: “Sağlık gibi temel bir kamusal hizmetin doğru ve tam verilmesi toplumsal sağlık için elzemdir. Türkiye’de eğitim ve sağlık gibi temel kamusal hizmetlere yeterince bütçe ve kadro ayırılmadığı için dönem dönem yanlış, eksik ve hatalı işlemler yapılabilmektedir. Sağlık emekçilerinin iş yükü ve çalışma koşullarının kötü olması nedeniyle de yanlış işlem yapma riskleri yükselmektedir. COVİD -19 koşullarında sağlık emekçilerinin çalışma koşulları kötüleşmekte, özlük hakları ise verilen emeğin karşılığı olmamaktadır. İstifa yasağının kalkmasından sonra Van’da onlarca, Türkiye genelinde binlerce sağlık emekçisinin istifa ettiği kamuoyuna yansımıştır.”

‘YURTTAŞLAR COVİD RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA’
Van’da hastanelerde birçok bölümde aylarca randevu alınamadığına, hem ‘bölge hastanesinde’ hem de ‘araştırma hastanesinde’ yurttaşların COVİD riski ile, yüz yüze, gerekli önlemler alınmadan, kitlesel bir şekilde, bir arada, kapalı mekanlarda randevu sırasında kalıp, tedavi sırası beklediğine dikkat çeken Işık, şunları ifade etti: “Van nüfusunun 1,3 milyon bandında olması, altyapı yetersizliği, çevre illerden hastaların Van’a getirilmesi ve COVİD 19 etkisi nedeniyle doktor ve sağlık personeli başına düşen hasta sayısı çok yüksek olmaktadır. Bu durumda bir doktorun ve sağlık personelinin bir hastaya ayırması gereken sürenin çok altında sürelerle hastalar muayene edilmekte ve tıbbi hizmet sunulmaktadır. Özellikle yatan hasta hizmetlerinde personel ve alt yapı yetersizliği yaşam hakkını tehdit ederken hastaların hekim seçme hakkını da kısıtlamaktadır. Van’da bazı bölümler yok, birçok bölümde hiç doktor yok, bazı bölümlerde de yeterli düzeyde doktor yok, bazı ilçelerde hiç hastane yoktur. Sorun sadece hekim ve uzman hekim nitel ve nicel yeterliliğinde değildir. Van’da neredeyse tüm sağlık emekçileri alanında kadro yetersizliği ve aşırı iş yükü sorunu mevcuttur. Öte yandan teknik donanım, tıbbi medikal ve diğer teçhizat ihtiyacı da yeterli düzeyde karşılanmamaktadır.  Van’da hastane, doktor, altyapısı yeterli anabilim dalı, yeterli sayıda sağlık personeli açığı olduğu bilinmelidir. Bunun dışında psikiyatri, fizik tedavi, kadın doğum, kalp-damar ve beyin cerrahisi gibi bölümlerde kadro açığı olduğu sürekli ifade edilmektedir. Sadece doktor açığı değil ebe, hemşire, sağlık memuru, laborant ve temizlik personeli açığı olduğu da bilinmelidir.

Bazı bölümlerden randevu alımında sürekli sorun yaşandığı, kamu hastanelerinde film çekimi için aylarla ifade edilen sürelerle randevu verildiği,  hem doktor hem de diğer sağlık personelinin yeterli sayıda olmadığı, bazı bölümlerin hiç olmadığı bazı bölümlerinde altyapı yetersizliği olduğu için güvenilmediği ifade edilmektedir. Bu nedenlerle Van’da sağlık hizmeti almakta güçlük çeken yurttaşların, sağlık hizmeti almak için Ankara, İstanbul ve İzmir gibi metropollere büyük maliyetlere katlanarak gittiği yıllardır görülmektedir. Özellikle çevre kentlerden ve ilçelerden yüzlerce kilometre yol gelerek tedavi olmadan dönen yurttaşların durumuna derhal çözüm bulunmalıdır.”

Önergede sorunlara dikkat çeken Işık, Bakan Koca’dan şu sorulara da yanıt istedi:

” – Van’da doktor ve yatak başına düşen hasta sayısı kaçtır? Bu verinin Türkiye ortalaması nedir? Van 81 il içerisinde kaçıncı sıradadır?

– Van’da 2021 yılı için doktor ve sağlık emekçisi (Ebe, Hemşire, Sağlık memuru, teknikeri, teknisyeni, laborant, ATT vb. ) açığı sayısı kaçtır?

– Van’da bazı bölümlerde randevu alınamadığı, bazı bölümlerde ise aylar sonra randevu verildiği iddialarına ilişkin bir inceleme başlatacak mısınız? Bu gecikmelerin nedenleri nelerdir?

– Van’da yeterli sayıda veya hiç hekim bulunmayan bölümler hangileridir? Bu bölümlerde sağlık hizmeti sunumu nasıl sağlanmaktadır?

– Van’da tam teşekküllü bir hastane bulunmayan ilçelere devlet hastanesi açılması planlanmakta mıdır? 2021 yılı içerisinde Van ve ilçelerine ilave ataması planlanan uzman doktor sayısı ve bölümleri nedir? Hastane olmayan veya olsa da bölüm yetersizliği olan ilçelerde sağlık hizmetlerindeki aksaklıklar nasıl önlenmektedir?

– Van’da hastanelerin tıbbi medikal ve ilaç temininde yaşadığı sorunların çözümü için bir çalışma başlatacak mısınız? Bu sorunların nedenleri nelerdir?

– Van’da son bir yıl içerisinde hastane enfeksiyonu nedeniyle yaşamını yitiren bebek ve hasta sayısı kaçtır? Bu konuda personel ve altyapı yetersizliği ne zaman giderilecektir?

– Van’da COVİD nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçisi sayısı kaç olmuştur? Bu kapsamda yaşamını yitiren personelin ailelerine sunulan destekler nelerdir?

– Covid koşullarında sağlık hizmeti sunabilmesi amacıyla hastanelerde hangi değişiklikler yapılmıştır? Covid birimleri dışındaki bölümlerde aksayan sağlık hizmetleri hangileridir? Bu aksaklıkların yaşanmaması amacıyla hangi tedbirler öngörülmektedir?

– Van’da 2020-2021 yılları içerisinde istifa eden doktor ve diğer sağlık emekçisi sayısı kaçtır? Kamuoyuna yansıyan 43 doktor istifası bilgisi doğru mudur? İstifa gerekçeleri nelerdir? İstifaların olmaması amacıyla hangi destek çalışmaları planlanmaktadır?

– Van’daki hastanelerdeki doktor/hekim kadroları dışında diğer kadrolarda da personel eksikliğinin giderilmesi ile ilgili bir çalışma yürütülmekte midir? 2021 yılı içerisinde Van’da sağlık bakanlığının doktor/hekim kadroları dışında çalışan sayısı önceki yıllara göre artmış mıdır?”

06 Eyl 2021 - 16:36 Van/ Çaldiran- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.