Oktay Candemir: Kars'ta seçim nabzı, Kış tatbikatı ve 4 bin taşıma oy

Halklarının yüzyıllardır birlikte yaşadığı Kars, yoksulluk ve işsizlikle baş başa bırakılmış. Tarım ve hayvancılık yok olma noktasına geldi. Kente sadece iki saat su veriliyor. Uyuşturucu ve fuhuşun teşvik edildiği kentte, yerel seçimlere de iktidarın hile  ve oyunlarıyla gidiliyor.

Oktay Candemir: Kars'ta seçim nabzı, Kış tatbikatı ve 4 bin taşıma oy
Oktay Candemir: Kars'ta seçim nabzı, Kış tatbikatı ve 4 bin taşıma oy
Haber albümü için resme tıklayın

Kars ve Iğdır'da  tek adayla seçime giden AKP ve MHP, Kars'a  4 bin ‘seçmen’ taşıdı. Her yıl rutin olarak 10 Şubat’ta düzenlenen askeri kış tatbikatını 30 Mart 2024'e çekildi. Böylece tatbikata katılan askerlerin görevlendirme ile Kars'ta oy kullanmaları sağlanacak.

Akşam saat 8'de Kars'a girer girmez kentin sessizliği dikkatimi çekiyor. Ne bir insan sesi, ne bir müzik sesi yok. Cemal Süreya'nın dediği gibi Beyaz uykusuz uzakta...  Üstat Kars çocukların Kars'ı demişti ama Kars'ı öyle bir hale getirmişler ki, Kars artık o eski Kars değil.Herkes ya bir köşede durmuş ya da sessiz adımlarla yol alıyor. Orhan Pamuk'un Kar adlı romanına hiç benzemiyor Kars. Pamuk, romanında Kars'ı daha hareketli  bir yer olarak anlatıyor. Ama gördüğüm kadarıyla öyle değil. 'Herkes kendi halinde' sözü tam olarak Kars'a uyuyor. Herkesin morali bozuk ve adeta bu şehirde gülen yok.

Karslıların gülmeyi unutmasının sebebi soğuk hava değil elbette. Yıllarca filmlerde, kitaplarda sürgün yeri olarak anlatılan Kars'a 100 yıldır çivi bile çakılmadığı gibi Ruslardan kalan eşsiz kent mimarisi de yavaş yavaş yok oluyor. Karslılar yoksullukla boğuşuyor, yoksulluğun dibini yaşıyorlar dersem yalan olmaz.

Bu yoksulluk nedeniyle Kars yıllardır İstanbul'a en çok göç veren iller arasında bulunuyor. Kars'ın harabe sayılabilecek, kirli mi kirli otogarından iniyorum. Kars'ın otogarı 1970 ve 80'lerde gösterilen otogarlar gibi duruyor karşımda. Her tarafı gri taş duvarlar ve betondan olan şehirde yolumu nasıl bulurum diye düşünürken karnımın acıktığını hisettim ve neredeyse 70 yıldır aynı yerde olduğunu tahmin ettiğim  çorbacıdan içeri girdim. İçeri girdiğimde yanılmadığımı hemen anladım çünkü duvarda 1967'den beri yazıyordu. Kemal Sunal  filmlerinin klasik meyhanelerini andıran bir hali vardı. 90'ların kahvecileri gibi önüne turuncu bir önlük bağlamış çorbacıya yaklaşırken, aniden şüphe ettim ve sordum. Çünkü bu şehir herşeyden mahrum bırakılmış. ATM bulduktan sonra nihayetinde Kemal Sunal filmlerini andırdığı için hoşuma giden çorbacıya geri dönerek karnımı doyurdum.

Sokaklarda daha önce HDP'de milletvekili ve bir dönem Kars Belediye Eş Başkanı olan Ayhan Bilgen'in bağımsız adaylık afişlerini gördüm. Kazanamayacağını bile bile gelip DEM Parti karşısında aday olmasına anlam veremedim. İnsanların daha önce beraber mesai yaptıkları, emek verdikleri, omuz omuza mücadele ettikleri insanlara karşı bu kadar hırslı ve öfkeli olmalarını hiç bir zaman anlayamadım. Değer mi diye düşündükten sonra Atatürk Caddesine girdim.

Telefonuma sarıldım, bu saatte nereye giderim. Otellerde kalmaya niyetim yok. Aradım hemen Ramazan Erkmen dostumu, geldi beni aldı sağolsun. Dağpınar (bazarcix) beldesine gittik. DEM Parti seçim bürosuna gittik, maşallah tıklım tıklım doluydu. Yüreğime bir rahatlama oturdu. Herkes hummalı bir çalışma içindeydi. Eş Başkanlarla röportajımızı yaptıktan sonra Ramazan'ın Erkmen'in evine gittik. Ramazan bayağı değişmiş. Çok genç yaşlardan bu yana Kürt siyasi mücadelesinin içinde olan Ramazan uzun yıllar cezaevinde kaldı. Hala hakkında açılan bir çok dava var. 2000'lı yıllarda Kars muhabiriyken kendisine bayağı misafir olmuşluğum vardı, üzerimde emeği çok büyüktür. Saçlarına aklar düşmüş, eskisi gibi çok gülmüyordu, belli ki yaşadıkları onu bayağı yıpratmıştı.

Sabah uyanır uyanmaz, Kars DEM Parti İl Eş Başkanlığına gittik. Burada muazzam bir çalışma temposu vardı. Herkes bir yere birşeyleri yetiştirmeye çalışıyordu. Özellikle partide ki kadınların fazla olması oldukça değerliydi.

Ben ropörtajlarımın peşindeyim tabi. Eş Başkan adayları buldum ve seçimleri konuşmaya başladık.

DEM Parti Kars Belediyesi Eşbaşkan Adayı Kenan Karahancı, Kars doğumlu. Dicle Üniversitesi’nde Biyoloji okudu. Öğretmenlik yapan Karahancı, eğitim emekçilerinin özlük haklarını için mücadele eden sendika ve kurumlarda da çalıştı. 2015 seçimlerinde milletvekili adayıydı. Kars'ı ve sorunlarını iyi bilen biri.

 

Oktay Candemir: Kars'ta seçim nabzı, Kış tatbikatı ve 4 bin taşıma oy

Kars'ta farklı halk ve inançların varlığına işaret eden Karahancı, “Partimizin paradigmasının hayata geçeceği illerden biridir. Kars’ın öznel yapısı düşünüldüğünde devletin bakış açısı farklıdır. DEM Parti’nin kazanmaması için bütün partilerin bir araya gelerek ittifak kurduğu bir şehirdir. Ancak 2015’ten beri Kars öznelinde HDP geleneği birinci parti durumundadır” dedi.

 

KAYYUM 20 YIL GERİYE GÖTÜRDÜ

 

Kayyum gelirse devletin bütün olanaklarını kullanır ve en iyi hizmeti sunar gibi bir algı oluşturulduğunu belirten Karahancı, şöyle devam etti: “Ancak görüldü ki; kayyum belediyeciliği Kars’ı 20 yıl geriye götürdü. Kars’ta içler acısı bir durum var. Yollar köstebek yuvası ve Kars’ta su sorunu var, çöp sorunu var, imar sorunu var. Onlarca sorun var ve hiçbiri çözülmemiştir. Kayyum belediyeyi  son 3.5 yılda 970 milyon TL’ye kadar borçlandırmış. Karslılar bu kadar borçla ne yapıldı diye hayretler içinde tepkilerini dile getiriyorlar. Kayyum sistemi hiçbir Karslı tarafından onaylanmadı. Kayyum sistemi sadece HDP’lilere ceza olarak verilse de aslında Kars halkına ceza oldu. Halkımız 31 Mart’ta kayyum sistemini çöpe atacak.”

 

AKP, İKİ DÖNEMDİR MHP’Yİ DESTEKLİYOR

 

AKP’nin iki dönemdir Kars’ta aday göstermeyip MHP adayını desteklediğini hatırlatan Karahancı, şunları söyledi: “Asıl mesele Kars’ta yeni yeni hilelere başvuruyorlar. Yeni bir kayyum sistemi geliştirmek istiyorlar. Kars’ta yaşamayan, Kars’ı bilmeyen, Kars’a hiç gelmemiş 4 bin kişiyi Kars’a oy kullanması için taşıdılar. Bu da yeni bir kayyum sistemi demektir. İnsanlarımız, halkımız buna karşı uyanık olacaktır. Bizim dışarıya giden, ekonomik nedenlerle dışarıda yaşayan bütün Karslılara çağrımız gelip oyunu kullanmasıdır. Bizim her iki helal oyumuz var ve onların her bir haram oyunu böyle bir boşa çıkaracağız. Kars halkı yine DEM Parti’yi tercih edecektir. Bundan herkes emin olsun.”

 

İLK İŞ, SU SORUNUNU ÇÖZMEK

 

Kars'ta günde iki saat verilen suyun içilen su bile olmadığını, 21 yüzyılın ilk çeyreğinin bittiği bir dönemde hala su sorununu konuştuklarını vurgulayan Karahancı, “Kars iklimsel olarak bol su rezervlerinin olduğu bir yer ama maalesef kentte su yok. Kars’ta yüzde 30 kayıp su var, çünkü altyapısı yok. Bu yüzden birinci hedefimiz su sorununu çözmektir. Kars çok güzel ve kimliği olan bir şehir ama kirli ve çöplük haline getirilmiş durumda. Çöpler kentin içinde depolanıyor, bu ekolojik tahribata ve sağlık sorunlarına neden oluyor. Birçok kentte çöplerden yararlanma yollarına gidiliyor ve entegre enerji sistemiyle belediyeye ekonomik girdi sağlıyor. Biz bu sorunu da çözeceğiz. Qers yolları çamurlarla kaplı. Özellikle çocuklar kirlilik içinde evine dönüyor. Çocukların yürüyebileceği temiz bir kaldırım bile yok. Geldiğimizde olumsuz imar koşullarını halkın lehine çevireceğiz. Kars’ta hiçbir kültürel etkinlik olmamış. Geldiğimizde inşallah sosyal yaşam alanları oluşturacağız” şeklinde konuştu.

 

KARS  5 YIL DAHA KAYBETMESİN

 

“Kars’ın 5 yıl daha kaybetmeye tahammülü yoktur” diyen Karahancı, şunları ekledi: “Kars’a hizmetin tekrar başlaması, şeffaf belediyecilik ile kucaklayıcılık ve herkese eşit hizmet temelinde yaklaştığımızı herkesin bilmesini istiyorum. Özellikle Kars dışında yaşayan Kars halkına çağrımız; Kars’a gelip oylarını kullansınlar. Dışarıda olup da Kars’a gelemeyen herkesin gidiş geliş bütün masraflarını karşılayacağız ve bütün hileleri boşuna çıkaracağız.”

 

BİLİNÇLİ OLARAK BU HALE GETİRİLDİ

 

 

 

DEM Parti Kars Belediyesi Eşbaşkan Adayı Arzu Savaş Derman ise 1976’da Digor’da doğdu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde okudu. 2004’te aktif siyasete dahil oldu. DBP’de çeşitli görevler aldı. Derman, aynı zaman şair ve yazar kimliğiyle de biliniyor.

 

Oktay Candemir: Kars'ta seçim nabzı, Kış tatbikatı ve 4 bin taşıma oy

Kentte sistemin bilinçi olarak yarattığı tahribatlara dikkat çeken Arzu Savaş Derman, öncellikle bütün kadın kurumlarını yeniden açacaklarını söyledi. Su, yol ve temizlik sorununun acil çözüm beklediğini kaydeden Derman, ilk etapta yol sorununa el atacaklarını, temizlikte zaten çalışıyor görünen 900 kişiyi aktif hale getirip temizlik sorununu çözeceklerini belirtti. Derman, “Kentte çöp konteyneri bile yok. Kars bir il ve bu korkunç bir manzara” dedi.

 

HALK İRADESİNE SAHİP ÇIKACAK

 

 

Yıllardır süre gelen hilelerin farklı boyutlarla devam edeceğinin farkında olduklarını belirten Derman, “Ancak ne yaparlarsa yapsın Kars halkı iradesine sahip çıkacak. Terekeme, Azeri, Kürt, Türk herkes bize oy verecek, bundan eminim. Kendi gelecekleri için bizim uygulayacağımız temiz şeffaf belediyeciliği bekliyorlar. Kars tarihi ve çok kültürlü bir yer. Kars halkları yüzyıllardır beraber yaşıyor. Bu yüzden Kars’a faydası olacak partiyi seçeceklerdir. Herkesi kucaklayacak parti biziz. Kars halkına şunu diyorum; gelin yerelde kendimizi de kentimizi de biz yönetelim” şeklinde konuştu.

 

AVCI: KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDECEĞİZ

 

 

Dağpınar (Bazarcıx) Eş Başkan adayı Hüsnü Avcı ise şunları söyledi: "1964 doğumluyum. 1994 yılında siyasi nedenlerle cezaevine girdim. 2009 Dağpınar’da belediye meclis üyesi oldum. 2011’de Belediye Başkan vekilliği görevini yürüttüm. 2024 seçimleri belediye eş başkan adayıyım.Dağpınar’ın çok büyük sorunları var. Hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. AKP’li belediye hiçbir sorunu çözmedi. Dağpınar’ın genelinde tüm yollar bozuk. 2009 yılında bizim dönemimizde bu sorunları biz çözmüştük. 2024 seçimleri kazanacağız halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bir süt mandıramız yok, dışarıdan gelen mandıracılar halkımızı ürettiği sütü, peyniri çok ucuz  biçimde alıyor. Halk toplantılarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

Oktay Candemir: Kars'ta seçim nabzı, Kış tatbikatı ve 4 bin taşıma oy

27 Mar 2024 - 19:47 Kars/ Digor- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.