Oktay Candemir: Ağrı'da seçimin nabzı

Ne zaman Kars'tan Ağrı'ya gelsem Van'a biraz daha yaklaşmanın tatlı heyecanını ve sevincini yaşarım. İçime yeni umutlar doğar sanki. Ama Ağrı buz gibi soğuktur, dağlarla çevrilidir. Bir yanında Tendürek dağı, bir yanın da Ağrı dağı, bir yanında Çemçe Dağ silsilesi... Cemce dağı yalnız bir dağdır, kimsesizdir. Kiriş, Cakşır, Işkın, kuş burnu ve alıç otu buradan toplanıyor.  Cuma çayı buradan doğar ve sonra Ağrı'da Murat nehrine dökülür.

Mehmet Akkuş
Kenan Alkan
Haber albümü için resme tıklayın

Ağrı Dağı'nın tekrar tekrar anlatmaya gerek var mı?..  Ağrı Dağı sadece bir dağ değil, Mitolojide Hera ile Zeus'un aşk hikayesine ev sahipliği yapmış, Yaşar Kemal'in Ağrı Dağı Efsanesinde Mahmut Han’ın zulmüne rağmen aşklarından vazgeçmeyen Ahmet ile Gülbahar aşkının anlatıldığı efsanevi dağ, Kürtçe ismiyle Çiyayê Agiri ya da Gıré Glîdağé!

Yaşar Kemal Ağrı Dağı Efsanesini şöyle bitirir: " Ahmet ne zamandır içini kavuran sorunun cevabını, Memo’nun kendisini ne karşılığında serbest bıraktığını öğrendiğinde, Ahmet’e bu can yüktür artık, sevdiğinin yanından ayrılıp Küp Gölü’nün sularına bırakır kendini. Ömür dediğin tıpkı akkuşun kanadını Küp Gölü’nün suyuna üç kere daldırıp çıkarması kadar…^"

Reşoyê Silo, İhsan Nuri Paşa, Broyê Heskê Têli ve daha niceleri...

Milliyet Gazetesinin 19 Eylül 1930'da yayınladığı karikatür. Bir mezar taşı ve üzerinde 'Muhayyel kürdistan burada meftundur" yazısı.

Ben bunları düşünürken bir de baktım Ağrı'ya gelmişim.                                                                                                                                                                          

Karlı doruklar, sis yoğunluğu içinde Ağrı'ya giriyoruz. Diyadin, Patnos ve Doğubayazıt ilçelerinde kendini oraya ait hisedebilirsin ama Ağrı'da asla bu duyguyu yaşamazsın. Kimse kimseye selam vermez, sokakta birbiriyle konuşan insan sayısı neredeyse hiç yoktur. Bu şehir ne kadar da kirli, girer girmez kötü bir koku alıyorsun.  Sokak başlarında duran hamal ve seyyar satıcı arabaları dikkatimi çekiyor. 1980'lerde neredeyse her yerde var olan bu arabaların tükendiğini ve artık tedavülden kalktığını düşünmüştüm ama yanılmışım. Bu da Ağrı'nın ne kadar yoksul bir şehir olduğunun fotoğrafı gibi. Hemen elime telefonu aldım ve bu arabaları çekmeye başladım.

Görüntü ve fotoğraf alırken yan taraftan Kürtçe ezgiler geldi kulağıma. Gençliğimizin güzel parçalarından... Hozan Dino'dan dinledik hep:  Ser singa mın rabu, jı bo azadiyê fırya çu,Bu kevokek sıpi, jı bo aşitiyê fırya çu.

Bu parçayı ne zaman dinlesem aklıma Mıraz gelir, Ortaokul ve lisede 5 yıl sınıf arkadaşlığı yaptığım Metin gelir. Metin, burada şu anda geçtiğim Ağrı dağı eteklerinde can verdi. Onların yaşamı Dino'nun ezgisinde gizliydi ve öyle de öldüler.

Ağrı'nın da bizim Van gibi Cumhuriyet Caddesi var.  Mecburiyet caddesi gibi duruyor. Sokaklarda ayağıma çamurlara saplanıyor, paçalarım çamur deryasına dönüyor. Kent adeta su göletleriyle dolmuş. Şapır şapır yürüyoruz ve geçen her araçta üzerime bu göl sularını boca ediyor, yapacak birşey yok.

Türkiye'ni geri kalmışlıkta 81 sırada olan Ağrı'dan söz ediyoruz, olacak o kadar diyerek yoluma devam ediyorum. Önce DEM Parti seçim bürosuna uğruyorum. İçeride kurulmuş sobanın etrafında oturan gençler ve bir kaç yaşlı amca görüyorum. Kendimi tanıttım ama oralı olmadılar. Sürekli birbirlerinin kulağına birşeyler fısıldayıp güldüler, bende bir gariplik mi var diye düşündüm. DEM dedim, seçim dedim, gazeteciyim dedim, hiççç! Baktım olacağı yok aldım çantamı il binasına doğru yürüdüm.

Kimler var kimler? DEM Parti Milletvekili Sırrı Sakık orda, Eş Başkan adayları Hazal Aras ve Mehmet Akkuş orda. 2000'lerde Ağrı'da beraber çalıştığım dostlarım hala orada. Üç-beş sohbet ettik. Sonra Eş Başkanlarla röportaj yaptık ama oraya gelmeden önce Ağrı'nın durumundan biraz söz etmek gerekiyor.

İsmet İnönü'nün ünlü Kürt raporunda 'Ağrı’da Kürtleri de bir yere gönderemeyiz. Pişman olup sükunet bulmuş olmaları kafi bir kardır. “ diyerek yaşanan katliamdan memnuniyetini dile getirdiği Ağrı;  1926-1930 Agiri isyanından sonra bilinçi bir şekilde cezalandırıldı.

Türkiye'de yaşanabilir il sıralamasında 81. sırada olan Ağrı, son yıllarda yoğun göç vermeye başladı. Sadece son 3 yılda 40 bin kişi Kanada'ya iltica ederken, kentte uyuşturucu madde bağımlılığı 11 yaşına kadar düştü. 511 bin nüfusu olan Ağrı, ekonomik olarak Bitlis, Muş ve Hakkari ile birlikte Türkiye'nin en geri gelmiş illeri arasında yer alıyor. Büyük bir yoksulluğun yaşandığı kenti 2019 yılından bu yana AKP yönetiyor. Kentin alt ve üst yapısı tamamen çökmüş durumda. Hiç bir belediyecilik hizmetinin verilmediği kentte, kültürel ve demokratik etkinlikler ise 5 yıldır yasaklanmış durumda.AKP hükümetinin Ağı politikası ise üretime değil, toplumu dilencileştirmeye yönelik. Ağrı halkının yoksulluğunu istismar eden AKP, yoksullara küçük çapta aylık ödeme yaparak, gıda yardımı yaparak oy devşirmeye çalışıyor.

AKP, Ağrı'da da Kars ve Iğdır'da uyguladığı taktiği uyguluyor. Kars'a kış tatbikatı adı altında asker yığan, Iğdır'a sınır güvenliği adı altında asker sevkiyatı ile oy  taşıyan AKP, Ağrı'da farklı bir yöntem uyguluyor. Ağrı'ya dış illerden oy getirmeyen AKP,  ilçelerden merkeze oy taşıyor. AKP başta Doğu Beyazıt olmak üzere çevre ilçelerden asker, polis, gümrük memuru, sağlıkçı ve öğretmene Ağrı merkezinde oy kullandırarak seçimleri kazanmaya çalışacak. Yaklaşık 6 bin 500 oyun bu şekilde Ağrı'ya taşıdı.

Ağrı'da seçimleri ve AKP'nin tüm devlet imkanlarıyla yaptığı kuşatmayı Ağrı Belediye Eş Başkan adayları Hazal Aras, Mehmet Akkuş ve  Doğu Beyazıt Belediye Eş Başkan adayı Kenan Alkan ile konuştuk.

Uzun yıllardır Kürt siyasi partilerinde çalışan ve 2014 seçimlerinde Diyadin Belediye Eş Başkanı olduktan sonra kayyum atanan ve tutuklanan Hazal Aras,  AKP'nin son 5 yıllık belediye pratiğinin sınıfta kaldığını belirterek; "Ağrı'da hiçbir çalışma yapılmadı. Ağrı'yı doğunun parlayan yıldızı, Paris'i yapacaklarını vaat etiller ama en temel belediyecilik hizmetleri bile yerine getirilmediler Yollar, alt yapı, su problemi, kadınlar, gençler için yaşam alanları, kültür merkezi dahi yok. AKP'nin belediyecilik anlayışı Ağrı'ya sadece tahribat ve yıkım getirdi." diye konuştu.

İLÇE SEÇİM KURULU 6.500 TAŞIMA OYU KABUL ETTİ

DEM Parti genel merkezinin yaptığı çalışma sonucunda Ağrı'da 6 bin 500 taşıma oy tespit edildiğini dile getiren Aras; " Hukuki yollara başvurduk, ilçe seçim kuruluna başvurduk. Bunu redetmediler, bunu kabul ettiler. Rededeceklerini düşünmüştük ama operasyonel güç olduğunu söylediler. Biz bunu halkın vicdanına havale ettik. Halkta da bu yönde ciddi bir tepki var. Gümüşhane'den, Bayburt'tan gelen özel hareket, polis neden Ağrı'nın kaderini tayin etsin diye bir tepki oluştu. Ağrı halkı bunu kabul etmeyecek, Ağrı kadim bir şehir. 6500 taşıma oya rağmen fark atarak seçimleri kazanacağımızı düşünüyorum." dedi.

Ağrı halkına çağrıda bulunan Aras şunları söyledi: " Ağrı halkı kendi iradesine sahip, sandıkta kendi iradesini ortaya koysun. Kendi iradesine ortaya koyarken, kendi tarihine, değerlerine, diline ve kültürüne sahip çıkmış olacak. Halk bizi bağrına basacaktır, halk DEM'i bağrına basacaktır.20014 ve 2019'da kazandığımız belediyelere kayyum atandı. Bu bir irade gaspıdır. Dile kültüre, yaratılan değerlere karşı bir yok etme projesiydi. Kayyum politikasının ülkeyi genel anlamda sıkıntıya soktuğunu görüyoruz. Hem diplomatik, hem ekonomik olarak sıkıntıya sokuyor. Yurt dışı gezilerinde en çok kayyum sorusuyla karşılaşıyorlar. Bu yüzden kayyumların ortadan kaldırılması gerekiyor. 2024 seçimlerinde bu kayyum politikası halkımız tarafından devre dışı bırakılacaktır."

Oktay Candemir: Ağrı'da seçimin nabzı

SAVCI SAYAN BELEDİYEYİ BORÇLU BIRAKARAK KAÇTI

Ağrı Belediye Eş Başkan aday Mehmet Akkuş ise, 90'lı yılların başından bu yana özgürlük mücadelesinin içinde olduğunu belirterek:  "5 yıl önce işe alım konusunda binlerce insana söz verdiler, kandırdılar ve bu sözlerinin hiçbirini yerine götürmediler. Ağrı üstü ve alt yapısı ile çökmüş bir kent. AKP'li Belediye Başkanı bir yıl öncesinden bırakıp kaçtı ve yüklü bir borç bıraktı. Ağrı Belediyesinin tüm kaynaklarını tükettiler. Kendi çıkarları için Ağrı halkına ait herşeyi tarumar ettiler." dedi.

40 BİN AĞRILI GENÇ KANADA'YA GÖÇ ETTİ

"Ağrı'nın en büyük sorunu göç vermesidir." diyerek sözlerini sürdüren Akkuş: " Son kaç yılda Kanata'ya 40 bin gencin gitmesi büyük sorun. Kooperatifleşme üzerinden ciddi çalışmalarımız olacak. Ağrı'da istihdama dair projelerimiz olacak. Uyuşturucu hat safhaya çıktı, 11 yaşına kadar çıktı. Halkımızla beraber bu sorunlarımızı çözmek istiyoruz. Belediyeyi halkımızla beraber yönetiyoruz. Karar yetkisi halkımızda olacaktır.Ağrı halkı onların vaatlerine inanmamaktadır. Ağrı halkına dilenci muammelesi yapıyorlar. Ağrı halkını market kartlarıyla kandırmaya çalışıyorlar. Onların derdi Ağrı halkı değil, bizim ise tüm derdimiz Ağrı halkıdır. Ağrı halkı partisine ve değerlerine sahip çıkacaktır. 31 Mart'ta da sandıklara sahip çıkacaklardır." ifadelerini kullandı.

Oktay Candemir: Ağrı'da seçimin nabzı

AHMEDÊ XANİ'NİN TORUNLARI SİSTEM PARTİLERİNE OY VERMEYECEK

DEM Parti Doğu Beyazıt  Belediye Eş Başkan adayı Kenan Alkan ise,  "1996 yılından beri partinin içindeyim. 2004 yılından 2014 yılına kadar il genel meclis üyeliği ve başkanlığı yaptım. Hala il genel meclis üyesiyim. Partimizin ve halkımızın taktiriyle şu anda da Bazit Belediye Eş Başkan adayı oldum.Kayyumlar Hem kültürel hem yaşamsal alanda Baziti hiçleştiren bir pratik uyguladı. Kültürel noktada, dilimizle, yaşamımızla ilgili tüm kurumları kapattı. Orhan Doğan Destek Evini kapattı. Binlerce öğrencimizi yetiştiren, geliştiren eğitim evimiz bir gün de kapatıldı. Kadına yönelim çok şiddetli oldu. Kadının kendi yaşamına dair bir çok şey ortadan kaldırıldı. Bu anlamıyla Bazit'te yıkım ve talana neden oldu. Kayyum zihniyeti AKP'nin kendi yerel yönetim siyasetinin bir parçasıdır. Mevcut yapıda Bazit'in kültürel, siyasi duruşunu yok etmek için kullandılar ama başaramadılar." şeklinde konuştu.

DOĞU BEYAZIT'TAN  4500 OY AĞRI'YA  TAŞINDI

Ağrı'da uygulanması muhtemelen seçim hilelerine de değinen Alkan şunları ifade etti; "Bu dönem  4.500 oy buradan Ağrı'da gönderildi. Askerdir, polis, gümrük memuru, sağlıkçılar Ağrı'ya gönderdiler. Iğdır'ın coğrafik konumu ve halklara farklı bir bakış açısı var. Ağrı ve Iğdır'a seçmen taşıma var.Bazit halkı partisini bildiği günden bu yana onurunu, şerefini taçlandıran, değerler noktasında partisini ve mücadelesini hep yükselten bir halk. Ahmedê Xani'nin torunları farklı siyasi partilere asla oy vermedi, vermezde. Biz halkımıza güveniyoruz. 31 Mart'tan sonra belediye halkı değil, halk belediyeyi yönetecez. Halkımız söyleyecek biz yapacağız."

Oktay Candemir: Ağrı'da seçimin nabzı

Anladığım kadarıyla Savcı Sayan geride bir enkaz bırakıp kaçmış. DEM Parti'li adaylar 31 Mart'ta seçimi kazanmaları halinde işleri gerçekten çok zor.

24 Mar 2024 - 19:14 Ağri/ Patnos- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.