Oktay Candemir: Zeydan ve Şedal'in açıkladığı projelere dair

DEM Parti Van İl Örgütü, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, aylardır üzerinde çalıştığı Projelerini açıkladı.

VAN'A YAŞAR KEMAL MÜZESİ

Kadın Projeleri/Kapatılan kadın kurumlarını yeniden açacağız ve yaygınlaştıracağız/Spor merkezleri/indirimli Jinkart uygulaması /Yurt projeliri /Kadın Semt Pazarları /Özgür köyleri inşa edeceğiz/Üniversite öğrencileri için burs/Alo Şiddet hattı/Geçici sağlık ekipleri /HPV testi ücretsiz olacak/Kadın kütüpheneleri/Tarım ve Hayvancılığa tam destek, (Yerli  tohum bankası, Kadın üreticilere tam destek/Anadilde gündüz bakım evi ve kreşler/ Toplum içinde yaygınlaşan madde bağımlılığı ile etkin bir şekilde mücadele edeceğiz, Gençlere eğitim burs desteği/Toplumcu belediyecilikle yaşlı bireyleri desteklemek/Temel yurttaşlık gelir desteği, Bilge evlerini kurup kuşaklar araıs haafııza aktarımını sağlayacak çalışmalar yürütülecek/Toplumcu belediyecilik ile engelli bireyleri destekleme/Madikal malzeme ve temel yurttaşlık geliri/ Engelsiz kadın yaşam merkezleri / Gıda bankası, Dar gelirli yurttaşlardan 15 m3 kadar su bedeli alınmayacak, Halk ekmek uygulamasını yaygınlaştırmak/Van'ın kültür sanat ve turuzmi kenti yapılması/ Yaşar kemal kent müzesi/Dengbej akademesi/Gezici tiyatro/Gastronomi okulu mutfak geleneği/ Bilişim teknoloji alanında açılacak olan eğitim kursları açıkladıkları önemli projeler arasındaydı.

KISA ORTA VE UZUN VADELİ BİR İMAR PLANI HAZIRLAYACAĞIZ

Van'da yaşanan çevre sorunlarını ise Şedal ve Zeydan şöyle açıkladı: "Yaşanılabilir ekolojik bir kent inşa edeceğiz. (Van gölü havzasındaki kirliliği ve yapılaşmayı durduracağız, Sulak alanlar, doğal sit alanları ve özel çevre koruma tahribatını önleyeceğiz...Afet Koordinasyon ve kriz yönetim merkezleri kuruyoruz. (Afet acil toplanma ve barınma alanlarını oluşturacağız, VAKUT Van Arama Kurtarma ekipleri kuracağız...Kenti modern, yaşanılabilir, ekolojik bir imara kavuşturacağız. (İmar sorunlarını halk ve kente dinamiklerini ile istişare ederek çözeceğiz, Kısa orta uzun vadeli bir imar planı yapacağıçz, depreme dayanıklı güvenli yeşil bir Van inşa edeceğiz...)

ULAŞIM SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK

Zeydan ve Şeydal ulaşımı ilişkin projelerini ise şöyle açıkladı: "Ulaşımı sorun olmaktan çıkarıyoruz. Ulaşım master planı hazırlıyoruz, Alternatif güzergahlar ile kent trafiğini rahatlatacağız, hafif raylı sistemle ulaşımı rahatlacağız, katlı ve asansörlü otoparklar ile otopark sorunlarını çözeceğiz, Van Bahçesaray yolunu çözmek için Büyükşehir Belediyesinin bütün imkanlarını seferber edeceğiz.

VAN'A YENİ OTOGAR VE 30 BİN KİŞİLİK FUTBOL STADYUMU

Kent modern otogar tesisi kazandıracağız/KonutVan Projesi/30 bin seyirci kapasiteli şehir stadyumu inşa edeceğiz/ Kent seyif teleferiklerini Van turuzmini inşa edeceğiz.

YOKSULLUKLA MÜCADELE PLANI

Zeydan ve Şedal'ın dar gelirli yaşlılar için destek programı,  gıda bankası kurarak dar gelirli ailelere destek, zor durumda olan öğrencilere destek, dar gelirli ailelerden 15 m3'e kadar su parası alınmayacak ve halk ekmek fırınlarının yaygınlaştıracaklarını söyledi.

VAKUT  KURULACAK

Şedal ve Zeydan'ın söz ettiği en önemli projelerinden biri ise VAKUT oldu. Şedal ve Zeydan Afet Koordinasyon ve Kriz Yönetim merkezi çerçevesinde Van Arama Kurtarma Derneği VAKUT'u karacaklarını söyledi.

BAŞKA BİR VAN MÜMKÜN

DEM Parti'nin açıkladığı projeler Van'ın acil sorunlarının ihtiyacından doğan ve acil çözüm bekleyen sorunlara ilişkin derli toplu ve yerinde projeler oldu.

Popülizmden uzak, imkanlar dahilinde gerçekçi projeler açıklayan DEM Parti, AKP ve diğer partilerin yaptığı gibi hayal vaat etmedi.

Özellikle Yazar Yaşar Kemal için yapılan vurgular ve Yaşar Kemal müzesinin kurulacağının belirtilmesi oldukça önemliydi.

AKP ve diğer partilerin hiç dile getirmediği uyuşturucu ile mücadele, yoksullukla mücadele, kadına yönelik şiddet, engelliler ve tüm dezaavantajlı gruplar DEM Parti'nin açıkladığı projeler içinde olması DEM Parti'nin farkını ortaya koymuş oldu.

Zeydan ve Şedal'in bugün açıkladığı projeler hayata geçirilirse ve bunu yapacaklarını düşünüyorum, Van bambaşka bir kimliğe bürünecek. Bu projeleri görünce başka bir Van'ın mümkün olduğunu düşündüm ve açıkçası umutlandım.

23 Mar 2024 - 19:16 Van/ Çaldiran- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.