Ehmedê Xanî türbesinde Kürt dili ve kültürü deklarasyonu açıklandı

DEM Parti, Kürt Dili ve Kültürü Stratejisine ilişkin deklarayonu Ehmedê Xanî türbesinde açıkladı. Deklarasyonda Kürt dilinin resmi dil ve eğitim dili olması için çalışma yapılacağı; Kürt dili ve tarihi için akademiler kurulacağı belirtildi.

 Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi ( DEM Parti) Dil ve Kültür Komisyonu, "Kürt Dili ve Kültürü Stratejisi ve Politikası"na dair tutum ve beyanlarını içeren deklarasyonunu açıkladı. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Ehmedê Xanî Türbesi'nin yerleşkesinde yapılan açıklamaya partinin belediye eşbaşkan adayları yöresel kıyafetlerle katıldı.

Açıklamada 'Bê ziman jiyan nabe', 'Bîjî Zimanê Kurdî’ sloganları atıldı. Deklarasyonu Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal Kurmancî, Sur Belediyesi eşbaşkan adayı Fatma Önköl da Zazakî okudu.


'EHMEDÊ XANÎ ANISINA SÖZ VERİYORUZ'

Kürt dili ve kültürünün sömürgeci güçlerin büyük baskısına uğradığını ancak Kürt halkının 50 yıllık mücadelesiyle, dilinin ve kültürünün yok olmasına izin vermediğini belirten DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eşsözcüsü Heval Dilbahar, yerel seçimleri işaret ederek şunları söyledi:

"Seçimlerde büyük bir başarı elde edeceğiz. Bu nedenle Kürt dilinin, kültürünün stratejisini açıklıyoruz. Bugün Ehmedê Xanî’nin türbesindeyiz. Birçok felsefeci onun eserleri üzerine araştırma yapıyor. Dil, kültür ve ulus savunucusuydu. Biz bugün onun anısına söz veriyoruz; dilimizi sömürgelerin ayaklarının altında ezdirmeyeceğiz. Kürtçenin bayrağını insanlığın ufkunda dalgalandıracağız."

'KÜRT DİLİNİN VE KÜRT KÜLTÜRÜNÜN MİMARI OLACAĞIZ'

Deklarasyonu okuyan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal da şöyle konuştu:

"Bizler, DEM Partisi'nin eşbaşkan adayları ve meclislerimizin tüm üyeleri olarak, özellikle Kürt dili ve Kürt kültürünün içinde bulunduğu durum gerçeğinden dolayı yerelde çok dilli ve çok kültürlü yönetimler çerçevesinde Kürtçe dilini teşvik edeceğiz. Tüm çalışmalarımızda ve faaliyetlerimizde Kürt kültürünü en üst düzeyde yaşamsallaştıracağız. Bunlardan yola çıkarak, dilimizi, kültürümüzü her zaman ve her yerde somut, kalıcı, yaratıcı ve etkin bir şekilde korumak, geliştirmek için gerekli tüm çalışmaları yapacağız. Ehmedê Xanî’nin ‘Artık herkes kendi duvarının mimarıdır’ dediği gibi bizler de Kürt dilinin ve Kürt kültürünün mimarı olacağız."

MADDE MADDE STRATEJİLER AÇIKLANDI

Şedal, belediyelerde yapacakları çalışmaları şöyle sıraladı:

Öncelikle Kürt dili ve Kürt kültüründeki her alana yönelik stratejilerimizi, politikalarımızı, programlarımızı, planlarımızı ve faaliyetlerimizi hazırlayıp tanımlayacağız. Bunların uygulanması için bütçeyi, personeli ve işçileri en üst düzeyde tahsis edecek, bunu kamuoyuyla paylaşacak ve uygulanması için ne gerekiyorsa yapacağız.

Kürt diline ve Kürt kültürüne yönelik baskı politikalarına karşı kısa, orta ve uzun vadeli proje, program, faaliyet ve planlar yapacağız. Buna göre Kürt dili ve Kürt kültürü her alanda her zaman uygulayacağız.

Kürt dilinin statü kazanması, resmi dil ve eğitim dili olması için ilgili tüm kurumlarla sürekli mücadele ve gerekli çalışmalar içerisinde olacağız.

'DİL VE KÜLTÜRÜ KORUMA MÜDÜRLÜKLERİ KURACAĞIZ'

Tüm çalışmaları kendi anadilinde yürütmek için belediyeler bünyesinde Dil ve Kültürü Koruma ve Geliştirme Müdürlükleri kuracağız.

Belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri, belediye yetkilileri, kadroları, çalışanları, danışmanlarına ve belediyelerin tüm çalışanları Kürt bilincini tanıyacak şekilde eğitilecek; temel şart olarak mutlaka yüksek düzeyde Kürtçe eğitimi alacaklardır. konuşmayı, okumayı ve yazmayı en iyi düzeyde öğrenin.

Duyuru, belediyenin web sitesi, dijital medya sayfaları, tabela, poster, günlük etkinlik vb. belediye iletişim materyalleri resmi, kitlesel ve toplumsal olanları en üst düzeyde Kürtçe dilinde olacaktır.

Belediye çatısı altında çıkarılacak bülten, kitap, dergi, kaynak ve diğer tanıtımları Kürtçe yayınlayacağız.

'TÜM BELEDİYE HİZMETLERİ KÜRTÇE OLACAK'

Sağlık hizmetlerinden eğitim hizmetlerine, sosyal hizmetlerden kültürel ve ekonomik hizmetlere, kamu hizmetlerinden çocuklara, kadınlara ve toplumun tüm kesimlerine yönelik hizmetlere kadar tüm belediye hizmetleri en üst düzeyde Kürtçe olacaktır.

Belediye çatısı altındaki tüm belediye birimlerinin, tüm araç ve gereçlerinin isimlendirmesini ve tanıtımını aynı anda Kürtçe yapacağız.

Değiştirilen köy, mahalle, kasaba, ilçe, şehir ve tüm yerlerin, yaşam alanlarının, canlıların, nesnelerin ve eşyaların isimlerini Kürtçe olarak değiştirip öyle kullanacağız.

Anaokulları, okullar, eğitim merkezleri ve kültür merkezleri, hikaye anlatma merkezleri, oyun merkezleri, kütüphaneler, kütüphaneler gibi Kürt dilinin ve Kürt kültürünün öğretilmesine ve öğrenilmesine yönelik sosyal alanlar sağlayacağız. Yine çocuklar, gençler ve kadınlar olmak üzere binlerce insan bu merkezlerde eğitilecek.

'KÜRT DİLİ VE KÜRT TARİHİ İÇİN AKADEMİLER KURACAĞIZ'

Birçok yerde çocuklara, kadınlara ve gençlere yönelik Kürtçe ve Kürt tarihi, dili, edebiyatı, kültürü ve sanatıyla ilgili kurum, bölüm ve akademiler kuracağız. Aynı zamanda Kürtlerin bu yerlerdeki araştırmalarını, kayıtlarını, öğretimlerini, eğitimlerini, yazılarını, dil bilimlerini, edebiyatlarını, kültür ve sanatlarını yürütmek; bunlarla ilgili projelerin hazırlanmasına ve uygulanmasına öncülük edecek ve destek vereceğiz.

Kürdistan'ın her il, ilçe, kasaba, mahalle, köy ve çevresinde Kürtçe ve Kürtçe dili, kültürü, edebiyatı ve sanatının bilincine varılması, öğretilmesi, yetiştirilmesi için gerekli tüm faaliyetleri, her türlü programları gerçekleştireceğiz.

Farklı dil ve kültürlere sahip grup ve toplulukların eşit ve demokratik temsili esasına göre oluşturulacak kent konseylerinde Kürtçe dilini en üst düzeyde kullanıp anadil haline getireceğiz.

Tüm kurum, daire, platform, inisiyatif, birlik, oda, yayıncı, işletme, esnaf, belediye meclisi ve diğer alanlarla birlikte Kürt dilini, Kürt kültürünü ve Kürt halkının tüm değerlerini koruyacağız ve tanıtacağız.

Şehrimizin her evinde, sokağında, mahallesinde ve diğer çevrelerde Kürt dilinin ve Kürt kültürünün hakim olması için ne gerekiyorsa yapacağız.

Biz halkımızın yerel yönetimleri olarak Kürt dilinin, kültürünün, edebiyatının ve sanatının korunması ve tanıtılması amacıyla yukarıdaki faaliyetleri ve daha birçok faaliyeti yürütme kararlılığındayız ve bunların hayata geçirilmesi için de ne gerekiyorsa yapacağız. Halkımıza asıl sözümüz budur. Elbette bunu halkımızla birlikte yapacağız ve birlikte kazanacağız.

Şedal'ın ardından Zazakî deklarayon okundu. DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eşsözcüsü Cemile Turhallı da kısa bir konuşma yaparak Kürt dilinin korunması gerektiğine dikkat çekti.

12 Mar 2024 - 19:27 Ağri/ Doğubayazit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.