Çaldıranlı Yazarın Üçüncü Kitabı Çıktı

Van’ın Çaldıran ilçesinde yazar Emrah Ertopçu’nun ikinci kitabı Belgeler Işığında 19. Yüzyılda Antakya çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

2018 yılında Yavuz Sultan Selim ve Geçmişten Günümüze  Çaldıran, 2022 yılında Büyülü Sayılar kitaplarının yazarı Emrah Ertopçu üçüncü kitabı  olan Belgeler Işığında 19. Yüzyılda Antakya kitabı raflardaki yerini aldı. Yazar Ertopçu Belgeler Işığında 19. Yüzyılda Antakya üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Antakya siyasî tarihinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde, Osmanlı’da adliye sistemi ve şer‘iyye sicillerinin önemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde 12 numaralı Antakya Şer‘iyye Sicilinin transkrip metodu, sicilin transkribi ve özetlenmesi işlemleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise belgeler ışığında Antakya’nın sosyal, ekonomik ve kültürel yönleri ele alınmış yapılan değerlendirmeler ile Antakya’nın yerel ve genel tarihine aydınlatılmaya çalışılmıştır.

Çalışma, resmî belgeler temele alınarak yapılmıştır. Akabinde dönemi yansıtan kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmanın giriş ve birinci bölümlerinde daha çok araştırma eserlerden yararlanılmıştır. İkinci bölümde şer‘iyye sicili Arap alfabesinden Latin alfabesine transkribe edilmiştir. Osmanlıca, Farsça ve Arapça tamlamalar özüne uygun ve anlam bütünlüğü içerisinde transkrip edilmiştir. Günümüzde anlamı pek bilinmeyen kelimeler konularına son derece vâkıf sözlükler vasıtasıyla çevrilmeye çalışılmıştır. Transkrip edilen belgelerin anlam bütünlüğünün kaymaması için emsal teşkil edebilecek farklı kaynaklardan yararlanılmıştır. Üçüncü bölüm ise çalışmanın 

değerlendirmesini içermektedir. Osmanlı’nın hukuk sistemi, ekonomisi, sosyal ve kültürel hayatı gibi dönemin yaşamsal sistemleri yansıtılmıştır. Bu bölümde son olarak Antakya’ya ait yer, kişi ve mekân isimlerine değinilmiş; bahsi geçen tarihi kişilik ve önemli olaylar ayrı bir başlık halinde ele alınmıştır.

Sonuç bölümünde çalışmanın tamamında ortaya çıkan tespitler genel bir değerlendirmeye tabii tutulmuştur.

Yayınlanmış eserleri:

Yavuz Sultan Selim ve Geçmişten Günümüze

Çaldıran (Gece Yayınları, 2018)

Büyülü Sayılar (Gece Yayınları, 2022)

Belgeler Işığında 19. Yüzyılda Antakya (Gece Yayınları, 2024)

Emrah Ertopçu Kimdir?

1988 yılında Van’ın Çaldıran ilçesinde doğdu. Evli üç çocuk babasıdır. İlköğrenimini ve lisenin ilk iki yılını Çaldıran’da okudu. Akabinde liseyi 2005 yılında Van merkezde bitirip 2007 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü okumaya başladı. 2011 yılında Tarih bölümüyle birlikte Pedagojik Formasyon eğitimini de tamamlamıştır. 2012 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih A.B.D. Yeniçağ B.D.’dan Yüksek lisans okumaya hak kazanmıştır. 2016 Yılında Yüksek lisansını tamamlamıştır. Çalışmalarına çeşitli alanlarda devam etmektedir.

06 Şub 2024 - 19:31 Van/ Çaldiran- Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.