‘Van’da Yumruğunu Masaya Vuracak Bir Başkana İhtiyaç Var!’

31 Mart 2024 seçimlerine doğru Van’da partilerin çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. Van’ın tanınan siyasetçilerinden Abdurrahman Doğar, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM PARTİ) Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan aday adayı oldu. Belediyecilik tecrübesi yüksek olan Doğar, Van’ın temel sorunlarını da yakından bilmekte ve bu sorunlara vakıf olması ile bilinmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

Dem Parti’den Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan aday adayları arasında yeralan Abdurrahman Doğar, Van’ın kangrenleşmiş sorunlarının bulunduğunu, bu güne kadarki iradelerin bu sorunları çözemediklerini, bunun sonucunda da her geçen gün bu sorunların daha da ağırlaştığını kaydederek, “Bölgenin en önemli merkezlerinden bir tanesi olan Van, ta Kafkaslara, Türki cumhuriyetlere kadar etki alanına sahipken, neredeyse kendi ilçelerini bile etkileyemeyecek duruma gelmiş vaziyette. Bunu aşmanın bir tek yolu var: Yumruğunu masaya vuracak, radikal kararlar alacak, ‘ben ne olacağım, gelecek seçimlerde oy alabilecek miyim’ hesaplarına düşmeyecek kararlı, liyakatlı, vizyoner bir başkana ihtiyaç var” dedi.

Kendisi ile yaptığımız röportajda çarpıcı noktalara değinen Doğar, “Adeta Van’ın ve Vanlının canına okumaya yemin etmişçesine hareket ediliyor! İyi de belediyecilik bu değil ki! Belediyecilik yakınlarını, eş, dost ve akrabalarını zengin etme alanı değil ki! Hep şunu belirtirler: ‘Belediyecilik bir hizmet alanıdır’ diye! Hizmet alanından da kast ettikleri de, çöp toplama, yılda birkaç kez kaldırımları yenileme, saksı dikme, halkın doğru düzgün kullanamadığı suya fahiş fiyatta zam yapma vs. Ya kardeş siz belediyeciliği çok farklı anlamışsınız! Belediyecilik bu değil! Bunlar sizin görevleriniz! Kaldı ki görevlerinizi bile adam akıllı yerine getiremiyorsunuz. Halkın ve kentin ihtiyaçlarından ziyade kendinizin ve çevrenizin çıkar ve menfaatlerini görev bellemişsiniz” dedi.

‘BELEDİYE ÇIKAR MENFAAT MERKEZİ OLMAKTAN ÇIKARTILMALI’

Van’ın, bölgenin en önemli kentlerinden bir tanesi olduğunu söyleyen Doğar, “Bizim kentimize sahip çıkmamız gerekiyor. Van Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi öyle azımsanacak bir bütçe değil. Bu bütçe ile müthiş işler yapılabilir. Bu bütçe ile yeni bir Van yaratılabilir. Bu bütçe ile çok önemli istihdam alanları yaratılabilir. Ancak maalesef, bırakalım yeni istihdam alanları yaratmayı, varolan istihdam alanları da gün geçtikçe daralmakta ve gençelerimiz batı illerine giderek çok kötü şartlarda çalışmak zorunda kalmaktalar. Sonrasında neredeyse hergün gençlerimizin cenazeleri gelmektedir. Buna bir dur dememiz gerekiyor. Gençlerimize karşı hepimizin vicdani sorumlulukları bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

VAN’IN İMKANLARINI TÜM VANLILAR İÇİN SEFERBER EDECEĞİZ’

Van’ın çok ciddi imkanlara sahip olduğunu belirten Doğar, “Bizim belirttiğimiz imkanlar, merkezi hükümet tarafından yollanan para değil. Belirttiğimiz imkanlar, Van’ın bağrındaki imkanlardır. Van’ın kendi öz kaynaklarıdır. Van’ın tarihine bakıldığında, ne demek istediğimiz çok daha iyi anlaşılacaktır. Van’ın 10 bin yıllık tarihinde Vanlılar bu kadar yoksullaşmamış, yaşam kaliteleri bu denli yerle yeksan olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Van, tarihi boyunca sadece kendisine değil, kendi çevresine de yettiğini belirten Doğar, “Van’ı taa Kafkaslara kadar doğal başkent yapan özelliği de buradan geliyor. Bizim başkent dediğimiz, ekonomik olarak başkentliktir. Van, Kafkaslara açılan kapı, Kafkaslar tarafından da Avrupa’ya açılan kapıdır. Bu anlamda imkanları son derece geniştir. Sınır ticaretinde bir merkez olabilecek kapasiteye sahipken, bunu da kullanamıyoruz. Urartular döneminde bir tarım ve hayvancılık merkezi iken, günümüzde kendi ihtiyaçlarımızı bile karşılayamayacak durumdayız” dedi.

‘EKONOMİK KALKINMADA ÖZEL VE PROFESYONEL BİR EKİP OLUŞTURACAĞIZ’

Van’ın ekonomik olarak kalkınması için özel ve profesyonel bir ekip kuracaklarını söyleyen Doğar, “Oluşturacağımız ekip, kent dinamikleri ile birlikte çalışacak ve Van’ın potansiyelini tamamen açığa çıkartacak ve Van’ı o eski parlak günlerine kavuşturacak bir iradeyi açığa çıkartacağız. Tıpkı diğer çalışmalarımızda olduğu gibi, Van ekonomisine yönelik de yapacağımız çalışmalarda da kapsayıcı ve bütünleştirici olan Vanlılık üst kimiliğimizi esas alacak, hiçbir Vanlı hemşerimizi geride tutmayacağız. Van’ın bu gün en yoksul kentler kategorisinde yer alması kesinlikle bir kader değil liyakatsiz, yeteneksiz, iş bilmez kişilerin iş başında olmasından kaynaklıdır” söylemleri dikkat çekti.

‘VAN TARİHİ, DÜŞÜNCE VE İNANZ ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGININ EN ÜST AŞAMADA OLDUĞU BİR KENTTİR’

Birilerinin kendilerini siyasal ve ideolojik olarak farklı kılmaya çalıştıklarını da ifade eden Doğar, “Gerçekten düşünce ve inançlarında samimi olan insanlar, kendilerinden farklı olan insanları hor görmez. Kaldı ki bu durum Van tarihine de aykırıdır. Van, farklılıkların bir arada yaşadığı ve saygının en üst aşamada olduğu bir kenttir. Akdamar Adası’nda geçen Metran İsa ve Meryem’in hikayesi bilinmektedir. Dönemin Van valisi güzeller güzeli Hırıstiyan kızı Meryem’i kendisine almak ister. Onu alması için de Kolaağası Ali’yi görevlendirir. Ali, Meryemi alıp valiye götürürken, yolda birbirlerine aşık olurlar ve Akdamar Adasında bulunan Kiliseye sığınırlar. Van Valisi askerleri ile birlikte karadan Akdamar adasını çevirir. Tüm baskılara rağmen Kilise papazı Metran İsa genç aşıkların kiliseye sağındıklarını ve kendilerine vermeyeceğini söyler. Van valisi de ibadethaneye duyduğu saygıdan dolayı genç aşıkları almak için kiliseye girmez ve geri çekilir” dedi.

Bunun başka örneklerinin de bulunduğunu söyleyen Doğar, “Kendi düşünce ve inançlarını ileri sürerek başkalarını adeta düşmanlaştıranlar, sadece kendilerini gizlemek için bunu yaparlar. İnşallah bunu aşacağız ve hep birlikte Vanımızı hak ettiği yere getireceğiz” söyleminde bulundu.

‘BEN BİR GÖREV VE DAVA ADAMIYIM’

Kamuoyunda aday olduğu kimi belediyeleri kazanamaması nedeniyle eleştirildiği sorumuza verdiği yanıtta Doğar, “Doğrudur, kimi yerlerde aday olarak gösterildim. Yani, bahsi geçen yerlerde aday olma gibi bir talebim olmamıştı. Benim partim ve arkadaşlarım benden o bölgelerde aday olmamı talep ettiler. Dışarıdan aday olarak orayara gitmeyi doğru bulmadığımı söyledim ancak arkadaşlarım ve partim gitmemi istediler. Ben de bir görev ve dava adamı olarak bunun gereğini yaptım ve gittim ve çalışmalarıma başladım. Oralarda çok fazla bir çevrem olmamasına rağmen tüm enerjim ile çalışmalara yüklendim. Bazı yerleri kaybettik, ancak örneğin bir Ahlat’ı kazandık, her kes hayretler içerisinde kaldı. Hemen sonrasında müdahale edildi ve kazandığımız belediyeyi elimizden aldılar. Bu gün benim partim ve arkadaşlarım bana, kazanma ihtimalimizin sıfır olduğu bir yere gitmemi isteseler, bir görev ve dava adamının yapması gerekeni yapar ve giderim” şeklinde konuştu.

Van halkına yönelik vaadinin ne olduğuna ilişkin sorumuza yönelik de Doğar, “Her kent için bir dönüm noktası vardır. Bu seçimler de bizim Vanımız için bir dönüm noktası olmalıdır. Olur da seçilirsem, tüm Vanlılara yeni bir Van sözü veriyorum” şeklinde konuştu.

09 Oca 2024 - 09:26 Van/ Çaldiran- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.