Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonların beklediği düzenlemenin detaylarını açıkladı

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği düzenlemeyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "EYT'de herhangi bir yaş şartı olmayacak" ifadesini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilgili düzenlemeyle ilgili toplantı yapıldı. Beştepe'deki toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklama yaptı.

"Ülkemizin tüm tartışma alanlarını, milletimizin her kesimin beklentilerini çözmüş olarak 2023'e girme kararlılığımızın son örneği olan emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenleme müjdesiyle sizlerin huzurundayım" diyen Erdoğan, "Kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT olarak bilinen bu düzenleme uzun ve kapsamlı bir çalışmanın ardından nihai halini almıştır" ifadelerini kullandı.


İktidarları döneminde sosyal güvenlik sisteminde değişiklikler yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, "Bilindiği gibi ülkemizdeki sosyal güvenlik sisteminin, sürdürülebilir, makul ve bir adil seviyeye getirilmesi hususunda çok önemli reformlara imza atmış hükümetiz. Geçmiş yıllardaki gerçeklerden kopuk uygulamalar sebebiyle kamu bütçesine büyük yük bindiren sosyal güvenlik sistemimizi yönetilebilir bir hale getirmek için çok çalıştık, çok uğraştık" diye konuştu.

Yaş düzenlemesinin 1999 yılında yapıldığını belirten Erdoğan, "Bizden önceki dönemde 1999 Eylül'ünde yürürlüğe giren düzenlemeyle atılan adımları, dünyanın ve ülkemizin hakikatlerine uygun bir şekilde 2008 yılında daha ileriye taşıdık. Elbette her reform, düzenleme beraberinde yeni tartışmaları da getirmiştir. Bunlardan biri de 1999 düzenlemesine göre emeklilikte yıl ve prim günü şartını doldurduğu halde yaş şartı sebebiyle beklemek zorunda kalan çalışanlarımızın epeydir dile getirdikleri talepleridir" dedi.

"Ülke ekonomisine zarar vermemek" gerekçesiyle emeklilikte yaşa takılanların taleplerini sıcak bakmadıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Prensip olarak 20 veya 25 yıl çalışmış bir kişinin, çalıştığı süreden çok daha uzun dönem emekli maaşı alabileceği sistemin sürdürebilir olmadığına inanıyoruz. Nitekim geçmiş yıllarda bunun acısı çok yaşanmıştır. Sistemin idamesine zarar vermemek ve ülke ekonomisinin üzerine kaldıramayacak yükler bindireceği için uzun bir süre böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık. Bu yaklaşımımızdaki amaç asla çalışanlarımızın haklarının tesliminin önüne geçmek değildir. Tam tersine 85 milyon hep birlikte ortak geleceğimizi düşündüğümüz için konuyu derinlemesine incelemeden, ölçüp biçmeden, hesabını kitabını sağlamca yapmadan herhangi taahhüt altına girmek istemedik. Büyüyen, gelişen, kalkınan Türkiye'nin imkanlarının elverdiğini gördüğümüzde de hemen ilgili kurumlarımıza ve arkadaşlarımıza talimat vererek çalışmaları başlattık."

Sabit gelirlileri koruyacak adımlar attıklarını savunan Erdoğan, "Küresel krizin ülkemize etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan sabit gelirli vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu yüksek oranlı asgari ücret, memur maaşı ve emekli maaşı artışıyla zaten gösterdik, gösteriyoruz. Geçtiğimiz hafta duyurduğumuz asgari ücret rakamı da bu iradenin bir tezahürüdür. Bugünde 1999 öncesi işe başlayan çalışanlarımızın emeklilik yaşı ile beklentilerini karşılayan adımın müjdesi ile kendilerine desteğimizi bir kez daha sergileme yoluna gidiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Devlet için büyük bir fedakarlık anlamına gelen bu düzenlemeyle birlikte, artık sistemi her türlü tartışmadan arındırarak yerli yerine oturtmuş olacağımıza inanıyorum" diyen Erdoğan, "Her konuda ve her zaman olduğu gibi bu düzenlemeyi milletimiz için yapıyor ve milletimize adıyoruz. Tekrar hatırlayacak olursak ülkemizde emekli olabilmek için 3 şartı; prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Yaptığımız düzenleme şartlardan ilk ikisini tamamlamış olup da sadece yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor" şeklinde konuştu.

Düzenlemenin SSK, Bağkur, Emekli Sandığı olmadan tüm hak sahiplerini kapsadığını aktaran Erdoğan, "Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi eski sistemdeki SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz. Bu düzenleme ilk çıktığında 5,6 milyon emekli varken bugün 13,9 milyon emekliye hizmet veren Türkiye'ye ulaştık. Her yıl istihdamına 1 milyon kişiyi ekleyen bir ülke olarak sosyal güvenlik sistemimizin aktif, pasif dengesini korumayı başarıyoruz. Emekli maaşlarında yıllar içinde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla reel olarak bu kesimi kendi geliri ile geçinebilmesine imkan sağlayacak seviyeye çıkardık" dedi.

EYT düzenlemesinde yaş sınırı olmayacağını belirten Erdoğan, "Bugün paylaşacağımız düzenlenme ile yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır. Hak sahibi vatandaşlarımızın bir kısmı hizmet birleştirme ve borçlanma işlemlerini zaten başlatmıştır. Diğer vatandaşlarımızın işlemlerini de kısa sürede tamamlayacağız. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle sistemin mali yükünü dengeleyecek çalışmaları da yaptık. Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı tercih etmeyecekler için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli olmak isteyenlerin kıdem tazminatlarının ödenmesi için işverenlere kredi imkanı tanınacağını söyledi ve "Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden vatandaşlarımız için sosyal sigorta prim teşvik getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

28 Ara 2022 - 20:58 Ankara/ Çankaya- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.