Yargıtay Selçuk Mızraklı kararını bozdu

 Yargıtay, görevden alınarak yerine kayyım atanan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'ya verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasını bozdu.

Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, açık tanık Hicra Berna Ayverdi'nin ifadelerinden dolayı hakkında örgüt üyesi olmak iddiasıyla hakkında açılan davada 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verilen görevden alınan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'ya verilen hapis cezası eksik inceleme ve yetersiz gerekçelere dayanması nedeniyle bozdu.

Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen cezanın Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesince onanmasıyla yapılan itirazı inceleyen Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, verilen cezanın gerekçeleri arasında yer alan Hicran Berna Ayverdi'nin ifadelerine hiç değinmezken, Mızraklı hakkındaki iddiaların eksik incelendiğine işaret ederek, yerel mahkemenin kararını eksik ve yetersiz gerekçelere dayandığını hükmederek kararı bozdu.

Yargıtay, Mızraklı'nın mahkemeye doğrudan katılmasının engellenmesi ve savunmasının Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinde savunmasının alınmasının savunma hakkının kısıtlandığına işaret etti.

CEZAYA GEREKÇE YAPILAN İDDİALARIN ARAŞTIRILMASI İSTENDİ

Mızraklı'ya verilen cezaya gerekçe olarak gösterilen ve kurulması planlanan Mezopotamya Üniversitesi'ne ilişkin kısmı da bozulmaya gerekçe yapılan deliller arasında yer aldı. Üniversitenin kurulması çalışması yürüten Mezopotamya Vakfı'nın örgütle bağlantısı bulunduğu ve Mızraklı'nın da Mezopotamya Vakfı'nın Mütevelli Heyeti'nde bulunması nedeniyle örgüt üyeliğine gerekçe yapılmasını eksik bulan Yargıtay, Vakfın örgütle bağlantısının bulunup bulunmadığının, buna ilişkin bilgi ve belgelerin araştırılmamasını eksik inceleme olarak değerlendirdi. Mahkeme söz konusu hususu tespit edilmesini istedi.

Yargıtay, dosya içerisinde "örgütle bağlantılı" olduğu ileri sürülen dijital materyallerin incelenmeden, buna ilişkin rapor hazırlanmadan ve buna karşı sanık ve avukatlarının beyanlarının alınmadan mahkemenin karar vermesinin kanuna aykırı olduğu sonucuna vardı.

CEZA BOZULDU AMA TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Eksik ve yetersiz gerekçe ile verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası kararını bozan Yargıtay, Mızraklı'nın tahliye talebini ise reddetti.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından dosyanın Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mızraklı'nın yargılanmasına başlanması bekleniyor. 

Mezopotamya Ajans 

07 Ara 2022 - 09:57 Diyarbakir/ Çüngüş- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.