'Sansür Yasası' Meclis'te Kabul Edilerek Yasalaştı!

'Sansür yasası' olarak bilinen kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

'Sansür Yasası' olarak bilinen 'Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TeklifiTBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

ANKARA - Yasada yapılan yeni düzenlemeye göre “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suç kapsamına alınarak, yaydığı belirtilen kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

'Sansür yasası' olarak bilinen kanun teklifi yasallaşmadan mecliste hararetli tartışmalar yaşandı.Muhalefet 'Sansür Yasası' olarak bilinen kanun teklifine tepki gösterdi.

Yasa öncesi yaşanan tartışmalardan bazıları şöyle;

Yasa teklifinin görüşmeleri için muhalefet söz alarak, görüşlerini aktardı. Bazı vekiller ise konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi, endişelerini dile getirdi.

İyi Partili Usta: Bu bir zulüm yasasıdır
Maddenin kabul edilmesinin ardından İyi Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, şunları söyledi:

“Bu yasa bu korku ve baskı iklimini daha da artıracak. Özellikle 29. maddesi kötü bir maddedir. İktidar grubunu, sağduyuya davet ediyorum, bu maddenin çekilmesi konusunda. 29. madde, kanunlaşması durumunda; bağımsız akademisyenler ENAG, enflasyon rakamları açıklayamayacak. ENAG yetkilileri, tutuklanacaklar üç yıla kadar hapis cezası alacak. Bu bir zulüm yasasıdır.”

CHP'li Özkan: Bu, Türkiye'yi karanlık bir tünele sokar
CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden “sansür yasası” ile ilgili olarak, “Bu, Türkiye'yi karanlık bir tünele sokar, tünele girmeden tekrar uyarıyoruz, aradığımız şey uzlaşıdır” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özkan, TBMM Genel Kurulu gündemindeki “sansür yasası” ve ekonomideki gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

"Özgürlükte uzlaşamıyoruz"
Aradığımız şey uzlaşma. Yaklaşık bir yıldır bütün meslek örgütlerimiz ile görüşüyoruz. Asla olayı, politize etmeden meslek mensuplarının ihtiyaçlarını giderebilecek, Türkiye’nin bugününü, yarınını kucaklayacak bir çalışmayı gerçekleştirmek için çabalıyoruz. Özgürlükte uzlaşamıyoruz. Demokratik gelişimde uzlaşamıyoruz. Arkadaşlara, ‘özgürlük’ veya ‘demokratik gelişim’ dediğimizde; bu noktalara gelmiyorlar. Ama ceza maddeleri üzerinde, yasaklar üzerinde bir uzlaşı arıyoruz. Bugün 29'uncu maddede geldiğimiz şey; maddenin özgürlüğü kucaklayacak, demokrasiyi geliştirecek bir noktada uzlaşılması değildir.

CHP'li Altay: Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyi planlıyoruz
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden “sansür yasası” ile ilgili olarak, “Biz son ana kadar uzlaşma aramaya devam edeceğiz; geçerse Anayasa Mahkemesi’ne yayınlandığı günün ertesi günü gitmeyi planlıyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile CHP Genel Başkan Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

İyi Partili Ataş: Amaç basını ve sosyal medyayı kontrol altına almak
İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, TBMM’de görüşülen ‘sansür yasası’ teklifine ilişkin olarak, “Bu kanun teklifinin de asıl amacı tek adam rejimiyle tavan yapan baskılara rağmen ayakta kalmaya çalışan medya kuruluşlarını ve sosyal medyayı kontrol altına almaya çalışmaktır” dedi.

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, TBMM Genel Kurulu’nda dün ‘sansür yasası’ teklifine ilişkin söz aldı.

"Bu teklifin amacı tek adam rejimiyle özgür basını ve sosyal medyayı kontrol altına almak"

Üç ayrı profesyonel medya takip izleme şirketi verilerine göre, 2020 yılında yazılı basında kamu bankaları yandaş basını reklama boğarken muhalif basına bir santimlik bile yer vermemiştir. Yandaş basını, basın yayın organlarını reklama, paraya boğarken gerçekten tirajı yüksek gazete ve daha çok takip edilen görsel medyaya eleştirel yaklaştığı için reklam vermemektedir. Yani, AKP iktidarı elinde tuttuğu kamu gücünü Basın İlan Kurumu’nun ilan ve reklam hakkı iptalleriyle, İletişim Başkanlığı’nın basın kartlarını yenilememesiyle, RTÜK’ün cezaları ve açılan davalarla iktidarla aynı çizgide olmayan medya kuruluşlarını baskı altına alma aracı olarak kullanmaktadır. Bu kanun teklifinin de asıl amacı tek adam rejimiyle tavan yapan baskılara rağmen ayakta kalmaya çalışan medya kuruluşlarını ve sosyal medyayı kontrol altına almaya çalışmaktır."

CHP'li Karaca: Emeğiniz, mücadeleniz boşadır. Özgürlük kazanacak, demokrasi kazanacak
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Sansür Yasası” teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında; “İstiyorsunuz ki gerçekler ortaya çıkmasın, kumpaslarınız ortaya çıkmasın, kumpaslarla yürüttüğünüz siyasetiniz seçim dönemine kadar algı yönetsin ama boşuna. Özgürlük tarlalarında kumpasınızın, ihanetinizin ve baskınızın tohumları asla yeşermeyecek. Çünkü bu ülke Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek yola çıktığı tam bağımsızlığı ve özgürlüğü mayasında hisseden bir milletin ülkesidir. Emeğiniz, mücadeleniz boşadır. Özgürlük kazanacak, demokrasi kazanacak” dedi.

Sansür Yasası” teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Genel Kurul’da şunları söyledi:

“29’uncu madde geçti, talimat yerine geldi ve Cumhur İttifakı’nın sıraları boşaldı. 29’uncu madde ile hapis cezalarıyla toplumu baskı altına, susturabilme olanağını elde etmenin rahatlığıyla da sayın vekil arkadaşlarımız odalarına çekildiler. ‘Korku ve panik yaratma’ saikiyle gerçeğe aykırı bilgiyi yaymayı cezalandırmak için az önce ‘evet’ dediğiniz bu yasada 29’uncu maddedeki, ‘korku ve panik yaratma’ saikini nasıl tespit edeceksiniz? Ya da gerçeğe aykırı olduğuna kim karar verecek? Bu saiki fal bakarak mı göreceksiniz? İşte ironi bu. Dün arkadaşımızın burada yaptığı eylemin niyeti belli olduğu halde bu şekilde sorgulayabiliyoruz ama ne ironidir ki bu saiki sorgulamadan ‘evet’ diyebiliyoruz. En kötü yasalar iyi uygulayıcıların elinde adaletli olur ama en iyi yasalar kötü uygulayıcıların elinde de maalesef ciddi hak ihlallerine sebep olur. Bugün yargının bu derece talimatla çalıştığı ülkemizde bu yasanın nasıl uygulanacağını ve kimler için hangi şekilde uygulanacağını bilmemek hakikaten gülünç gelir.

13 Eki 2022 - 23:04 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbr Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbr Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hbr Çaldıran editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbr Çaldıran değil haberi geçen ajanstır.